Rama provokon konflikt në Parlament me fjalorin ordiner

Ish kryeministri Sali Berisha dhe kryeministri Edi Rama, gjate nje seance parlamentare, ku eshte debatuar ne lidhje me ceshtjen e CEZ. /r/n/r/nFormer Prime Minister Sali Berisha and Prime Minister Edi Rama, during a parliamentary session.

Parlamenti është bllokuar në seancën e djeshme vetëm pak minuta, pasi ai kishte nisur të diskutonte për ligjin e ri për minoritetet. Debatet kanë nisur mes Ramës dhe deputetit Dule dhe më pas mes ministrit të Jashtëm dhe ish-Kryeministrit Berisha. Kur gjithçka po shkonte normalisht dhe ku në podium ishte ish-Kryeministri Berisha, kryeministri me kartelë i shqiptarëve nisi një lum ofendimesh banale në drejtim të Berishës. Ish-Kryeministri nuk u përgjigj me të njëjtën gjuhë, duke u përqendruar tek tema e debatit. Më pas, fjalën e ka kërkuar për procedurë deputeti Noka. Sipas rregullores së Parlamentit sa herë një deputet kërkon fjalën për rregulloren e Parlamentit drejtuesi i seancës është i detyruar që ta japë. Ruçi ka bërë të kundërtën. Ai nuk i ka dhënë fjalën Nokës, por një deputeti tjetër. Kjo ka bërë që deputeti Noka ta kërkojë me insistim fjalën gjë që është refuzuar sërish nga Ruçi. Në këtë moment Noka ka dalë në foltoren e Parlamentit për t’i kujtuar Ruçit rregulloren, por në këtë moment drejtuesi i Parlamentit ka ndërhyrë, duke e përjashtuar nga seacca. Deputetët e PD kanë refuzuar të zbatojnë vendimin e Ruçit, ndërsa ky i fundit ka kërkuar në ndihmë edhe gardistët për të nxjerrë jashtë Kuvendit Nokën. Pas pushimit as Noka dhe as deputetët e PD nuk janë tërhequr kjo ka bërë që Ruçi të anulojë seancën dhe të thërrasë atë për në orët e pasdites. Deputetët e PD kanë qëndruar përgjatë gjithë kohës brenda sallës së Parlamentit dhe kanë refuzuar që të dalin prej saj.

Kërkesë për përjashtimin e Ramës

Opozita është bashkuar në kërkesën për të kërkuar përjashtimin e Ramës nga punimet e Parlamentit për 10 ditë për shkak të ofendimeve që ka lëshuar nga vendi në drejtim të ish-Kryeministrit Berisha. Kërkesa është firmosur nga deputetë të PD si dhe nga kreu i grupit parlamentar të LSI, Vasili, si dhe kreu i Grupit parlamentar të PR, Mediu. Kërkesa i është drejtuar Byrosë së Kuvendit për përjashtuar Ramën. Deputetët dhe gazetarët janë ndjerë të skandalizuar nga deklaratat e lëshuara nga Rama në Parlament. Kryeministri me kartelë i shqiptarëve ka përdorur në fjalor banal, ndërsa gazetarët kanë guxuar të përmendin vetëm fjalën i rrjedhur që Rama ka drejtuar ndaj ish-Kryeministrit. Ka qenë pikërisht ky fjaloar i kreut psikopat të qeverisë në drejtim të opozitës që ka sjellë edhe bllokimin e të tretës seancë rradhazi të Parlamentit brenda tre javëve të fundit.

Përse bllokohet seanca

Arsyet e një skenari qeveritar për të bllokuar seancën parlamentare kanë të bëjnë me refuzimin për të bërë një debat mbi krimin e organizuar në Shqipëri dhe lidhjet e tij me Ramën si edhe për zgjedhjet që u diktuan nga krimi. Ky debat dështon për të dytën javë rradhazi, pasi Rama dhe Ruçi kanë një skenar tipik të Sigurimit të Shtetit për të mbyllur gojën e opozitës. Fillimisht, Rama vendosi se mund të bllokonte fjalën e opozitës që të shkonte tek opinioni publik, duke i hequr të drejtën televizioneve private të kishin sinjalin e transmetimit direkt të seancave të Parlamentit. Kur kjo solli reagimin e ashpër të opozitës, atëherë Rama u tërhoq nga ky skenar dhe tani ka zgjedhur skenarin tjetër atë të provokimit dhe prishjes së seancave herë duke përjashtuar opozitën nga Parlamenti dhe rasti i fundit ai i angazhimit direkt të psikopatit në krye të qeverisë me një fjalor prej ordineri në seancën parlamentare.

Arben SHAHINI