Musacchio: 11 “luanë” kundër Interit

Seria A do të rikthehet këtë fundjavë me një superndeshje, derbin e Milanos, i cili do të zhvillohet ditën e diel në orën 20:45. Dy mbrojtësit e Milanit, Romagnoli dhe argjentinasi Musacchio, për të cilin do të jetë derbi i parë, kanë folur për ndeshjen ndaj Interit.
Romagnoli është shprehur se Interi nuk është vetëm Icardi, por ata janë një skuadër që po funksionon si grup në nisje të këtij sezoni. Ai thotë më tej se, problemet fizike tashmë për të i përkasin të kaluarës, ndërsa është duke u përshtatur edhe me 3 mbrojtës siç po luan Montella në ndeshjet e fundit. “Kuptohemi mjaft mirë me Bonuccin dhe Musachion në mbrojtje. Bunucci është një mbrojtës i një niveli të lartë dhe po më mëson të përshtatem sa më mirë edhe me rreshtimin me tre mbrojtës.
Ndërkohë, Musacchio kërkon nga shokët e tij që në derbin e tij të parë të japin maksimumin. “Në derbi ne duhet të luajmë si 11 luanë. Ne do të japim gjithçka. Nuk duhet të lëmë të marrë frymë Icardi-n, por jo vetëm atë, por të gjithë kundërshtarët pasi ata janë një skuadër e mirë”, tha Musacchio. Milani do të shkojë në derbi me moral të ulët, duke qenë se vjen pas dy humbjeve, ndaj Sampdorias dhe Romës në “San Siro” dhe do të kërkojë të rikthehet te fitorja.
Nikola Kaliniç është larguar më herët nga qendra stërvitore e Milanit dhe është në dyshim për derbin kundër Interit. Sipas “Premium Sport”, sulmuesi i Kroacisë, Nikola Kaliniç, është në dyshim për derbin e së dielës “della Madonnina”, pasi ka lënë më herët qendrën stërvitore të Kuqezinjve. Lojtari nuk u stërvit as natën e kaluar dhe kjo jep sinjale negative në kampin e Kuqezinjve para ndeshjes tejet të rëndësishme për Milanin, por edhe Montellan, që rrezikon shkarkimin.