Murinjo, rinovim “faraonik”

MANCHESTER, ENGLAND - AUGUST 13: Jose Mourinho, Manager of Manchester United shows appreciation to the fans after the Premier League match between Manchester United and West Ham United at Old Trafford on August 13, 2017 in Manchester, England. (Photo by Dan Istitene/Getty Images)

Manchester United kërkon të blindojë portugezin Jose Mourinhon me mega kontratën prej 75 milionë eurosh deri në vitin 2022. Tekniku i djajve të kuq nuk duket të ketë kundërshtime dhe pritet të firmosë kontratën që do të përkthehet në ndalesën më të gjatë të karrierës së tij. Manchester United ka fluturuar këtë sezon në drejtimin e Mourinhos, me klubin e “Old Trafford” që ndan vendin e parë të klasifikimit të Premierës Leagues me Manchester City.
54-vjeçari portugez është trajneri më mirë i paguar në botën e futbollit, përkrah kolegut dhe rivalit të Manchester Cityt, Pep Guardila, me të dy teknikët që respektivisht fitojnë plot 250 mijë paund në javë. Kjo pagesë pritet të mbetet e njëjtë për Mourinhon, por shpërblimi, i tij në rast trofesh dhe fitoresh do të ngjitet në stratosferë. Detajet e fundit të kontratës janë ende duke u përpiluar.
Në verën e vitit 2016, Mourinho firmosi kontratën trevjeçare me United, por si drejtuesit e klubit anglez ashtu edhe vet tekniku janë të bindur se kanë një partneritet ideal, ndaj palët janë shumë të kënaqura për zgjatjen e afatit kohor të bashkëpunimit. Progresi i Mourinhos me këtë ekip në vetëm 1 vit e gjysëm ka impresionuar drejtuesit anglez si dhe ka bërë që të fitojë afeksionin e tifozëve, të cilët do ta kenë teknikun edhe për 5 vitet e ardhshme.