SHBA jashtë Botërorit, Panamaja kualifikim historik

Për herë të parë që nga viti 1986 Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të marrin pjesë në një Botëror. Dy ishuj të mëdhenj e disa të tjerë më të vegjël, me më pak se 1 milion e gjysmë banorë dhe me atletikën si sportin kombëtar, Trinidad e Tobago u kthyen në macen e zezë që ndëshkoi ashpër, madje shumë ashpër, yeenkit amerikanë që këtë humbje e quajnë një vetëvrasje. 2-1 rezultati i ndeshjes që i dha fitoren përfaqësueses së Trinidad e Tobago, e skualifikuar automatikisht për Botërorin e Rusisë pas 8 humbjeve radhazi, por që çuditërisht e aftë për të mundur amerikanët, të cilët shënonin 7 prezenca radhazi në kompeticionin e Kupës së Botës. Çudira në grupin e Concacaf, ku nga ana tjetër përveç Meksikës dhe Costa Rikës që e kanë prerë biletën e tyre, Panamaja shënoi një fitore historike ndaj Costa Rikës, pasi për herë të parë merr pjesë në një Botëror. Ka gisht në këtë sukses edhe disfata e amerikanëve, por kjo pak rëndësi ka pasi i gjithë kombi ka nisur festimet zyrtare. Roman Torres është kthyer në hero pasi ishte ai që vetëm dy minuta para vërshëllimës së fundit, i dhuroi Panamasë golin që i siguroi biletën për në Rusi. Nga 1-1 rezultati u fiksua në 2-1 për Panamanë ndaj Costa Rikës. Nga tre takimet e zhvilluara në këtë grup Honduras tashmë shkon në fazën e play off ku do të përballet me Australinë.