Të zotohemi sot ne që të largojmë pasardhësit direkt të xhelatëve të parlamentarëve të lirisë

Sali BERISHA

 

Sot 70 vjetori i ekzekutimit te parlamentareve, martire te Lirise!
Te dashur miq, me 10 tetor te vitit 1947, me firmen e Enver Hoxhes, Hitlerit shqiptar te Pasluftes, u ejzekutuan per bindjet dhe idealet e tyre politike grupi i deputeteve te opozites shqiptare dhe bashkpuntoreve te tyre. Keta burrat te shquar te kombit, elite e tij intelektuale dhe politike vendosen ne kushte te nje terrori te jashtezakoneshem te themelojne opoziten e pare te vertet shqiptare, duke flijuar ne themel te saj jeten e tyre. Pas ketij akti barbar te regjimit, te bazuar ne nje farse gjyqesore, qe zbatoi vendimin direkt te Enver Hoxhes dhe Byrose se tij Politike, ne Shqiperi do vendosej diktatura komuniste me eger e me staliniste ne Europe.
Deputetet e opozites se pare shqiptare dhe bashkpuntoret e tyre, themelues te pluralizmit politik ne Shqiperine, qe kaloi nga pushtimi nazifashist ne pushtimin serbo-shqiptar komunist, vertet u ekzekutuan 70 vite me pare por ata u perjetesuan ne idealet e lirise, per te cilat bene sakrificen sublime. Keto ideale do ngadhenjenin perseri ne Shqiperi me revolucionin demokratik te dhjetorit 1990.
Sot, pas 27 vitesh pluralizem politik, ne qeveri jane pasardhesit e Hitlerit shqiptar te Pasluftes dhe bllokmeneve mizor, Edvin Kristaq Rama dhe neobllokmene te tjere. Kurse parlamentin e vendit e kryeson Gramoz Ruçi, njeriu qe ka mbajtur ne vitin e fundit te diktatures postin e ministrit te sigurimit te shtetit, policise sekrete terroriste te Enver Hoxhes. Pra ekzakt ate post qe mbante Koçi Xoxe, xhelati hoxhist i deputeteve te opozites se pare te vendit dhe bashkepuntoreve te tyre.
Prandaj dhe sot, duke shprehur mirenjohjen me te thelle dhe perulur me nderimin me te madh para vepres se pavdekshme te Riza Danit, Selaudin Totos, Shefqet Bejes, Enver Sazanit, Kolë Kuqalit, Sheh Ibrahim Karbunares dhe te gjithe deputeteve dhe bashkepuntoreve te tyre per sakrificen sublime, qe bene per lirine e shqiptareve, le te zotohemi ne qe te largojme sa me shpejt nga pushteti pasardhesit direkt te xhelateve te parlamentareve te lirise. Nder perjete martireve te pluralizmit politik shqiptar! sb