Konte largohet në fund të sezonit

Antonio Konte po përgatit rikthimin në Itali. Mediat angleze tashmë e japin si të sigurt lajmin se tekniku i Chelsea në fund të sezonit do të largohet nga drejtimi i “Bluve të Londrës”. I pakënaqur me merkaton dhe dëshira për t’u rikthyer pranë familjes, janë këto arsyet se përse italiani po planifikon t’i rikthehet aventurës në Seria A. Në ndjekje të tij është Milan. Drejtuesit e kuqezinjve prej kohësh po mundohen të bindin 47-vjeçarin të bëhet pjesë e projektit të tyre.
Kontrata aktuale e Kontes skadon më 2019 dhe vetë trajneri ka vendosur që kjo marrëveshje të mos rinovohet duke i dhënë një mesazh të qartë drejtuesve të klubit se bashkëpunimit mes palëve po i vjen fundi. Italiani kurrë nuk e ka fshehur pakënaqësinë e tij në lidhje me merkaton e zhvilluar dhe jo në pak raste është shfaqur nostalgjik për kohën kur ai ishte pjesë e kampionatit italian. “Italia është atdheu im, do të kthehem. Nuk e di se kur, por ky është objektivi im”. Kështu shprehej në një intervistë Konte.
Këtë deklaratë mediat angleze e kanë cilësuar si një mesazh të qartë divorci të parakohshëm. Në fund të sezonit numri një i stolit të Chelsea-t pritet t’i kërkojë Presidentit Roman Abramovich një zgjidhje konsensuale të kontratës. Në Itali skuadrat që duan të kenë Antonio Konten si trajner janë të shumtë edhe pse nuk ka asnjë kandidat konkret një gjë është e sigurt, tekniku 47-vjeçar do t’i japë lamtumirën Premier League, për t’u rikthyer aty ku edhe u bë i njohur, në Itali.