Banda e Shkodrës, kush janë të paprekshmit nga policia?

Pas denoncimit të bujshëm të bandës së Elbasanit dhe lidhjet e faktuara të kësaj bande me pushtetin, ish-Kryeministri Berisha ka denoncuar dje një tjetër bandë kriminale po aq të rrezikshme sa ajo e Elbasanit dhe me lidhje po aq të forta me pushtetin. Bëhet fjalë për bandën kriminale të të paprekshmëve në Shkodër, anëtarët e së cilës mbrohen me fanatizëm nga pushteti për krimet e tyre. Berisha ka publikuar dje denoncimet e disa qytetarëve, të cilët dëshmojnë për terrorin që kjo bandë e përbërë nga vrasës serialë, banda të armatosura, me makina të blinduara, kokainë-të lidhura direkt me Ramën, bëjnë ligjin në çdo shesh, rrugë, rrugicë, biznes të qytetit. Berisha ka publikuar jo një, por disa mesazhe të qytetarëve, që denoncojnë emrin e të njëjtit person, që mbahet si më i paprekshmi në qytetin e Shkodrës dhe që sipas qytetarëve, Policia as nuk guxon ta ndalojë. Nuk janë një apo dy denoncime, por dhjetëra të tilla si dhe dëshmi që tregojnë se si bandat e lidhura drejtpërdrejt me Ramën kanë ndikuar përmes kërcënimeve me jetë dhe presioneve ndaj qytetarëve, duke tjetërsuar vullntin e tyre në zgjedhjet e 25 qershorit. Të gjitha denoncimet i referohen bandës së Bajrave e konkretisht Enver Bajrit, i cili sipas denoncimeve është dhe një nga kokat e bandave më të rrezikshme kriminale që veprojnë në Shkodër në llogari të Edi Ramës dhe pushtetit të tij. Si këmbim, Rama i ka ofruar kësaj bande të rrezikshme vrasësish, kriminelësh e trafikantësh mbrojtje të plotë nga ligji dhe policia, duke i shndërruar ata në të paprekshëm. Dëshmitarët tregojnë me raste konkrete se si policia i hap rrugën bandës së Bajrit, i cili lëviz nëpër qytet, duke patrulluar me makina të blinduara, duke terrorizuar qytetin.

Gjashtë denoncime dhe dëshmi mbi pushtetin e krimit në Shkodër

“Përshëndetje doktor!
Bane mir që fole për Shkodrën dje ndoshta situata ashtë më e randë seç e komentuat ju. Para dy ditëve në qendër të Shkodrës tek ish-5 heronjtë policia kishte dalë kontroll, duke ndalu të gjitha makinat deri këtu ok shumë mirë, ska asgjë të keqe, në atë moment kalon një makin ML blu e errët e blinduarme xhama të zinj dhe policia u mobilizua, por kot sa hapi xhamin zotëria që quhet Behar Bajri gjithë policët bënë sikur se panë, faktikisht ai njeri lëviz i armatosur nëpër Shkodër dhe Policia nuk bën tentativën më të vogël për ta ndalu dhe e njohin gjithë në Shkodër se kush është ai njeri, por askush nuk mund të flasë se ka mbështetjen e politikës”.
“Prsh Dr. Sali Berisha
Shkodra gumëzhin tanë ditën nga automjetet e blindume nga kriminelë që kanë ba shumë vrasje dhe plaçkitje gjoba dhe shumë të tjera dhe policia i ka frikë askush në Shkodër janë mbi 20 makina të blindume që lëvizin nëpër Shkodër me armë brenda.
Po këta kriminelë kanë mush kutijat e votimit këto zgjedhje.
Të prsh Zoti të rujt”
“Banda ke në çdo vend të Shqipërisë o Sali Berisha në Dobraç të Shkodrës ke fisin e Bajrave, ku Enver Bajri është organizatori, jeton prej vitesh në Hollandë i vëllai i tij, Behar Bajri, ka bërë mbi 13 vrasje në qytetin e Shkodrës, ku po terrorizon komplet Shkodrën me vënie gjobash me 4 blinda e patrullon në Shkodër është banda që ju bënte presion qytetarëve të votojnë PS ose për ndryshe do shkelen me këmbë kanë lidhje direkt me Edi Kristaq Ramën këto plehra më shumë respekt nga qytetari je i vetmi politikan që kemi respekt dhe besim”.
“Mirdita doktor
Unë bëra një denoncim tek drejtori i Policisë së Shkodrës për Blerim Harushën, nipi i Luan Harushës, kryeplak në Komunën Golem dhe tani deputet dhe mik i ngushtë i Edi Ramës. Këtë e kanë zgjedh për deputet fisi i Bajrave në Dobraç bëra denoncim se kisha informacion të saktë për 5 kg kokainë se kishte ardhë nga Holanda nga Enver Bajri dhe Blerim Harusha e shpërndante në qytetin e Shkodrës dhe Policia e Shkodrës e arrestojnë vetëm me 15 doza, kur unë ja kisha dhënë informacionin drejtorit edhe vendin ku ishte e fshehur kokaina, por nuk e kam idenë nga avulloi 5 kg për t’u kap u kap, por po nxjerrin vetëm 15 doza. Me respekt Sadiku”.
“Përshendetje z.Berisha!
Jam një qytetar që nuk i parapëlqej këto denoncimet, por duke marrë shkas nga ngjarjet e fundit që po ndodhin, mora shkas të shkruaj; të gjithë flasin për Elbasanin, por vetëm z. Alibeja para pak ditësh tek Fevziu e përmendi Shkodrën. Aty është banda shumë e rrezikshme që vepron dhe jep para me fajde pa kontratë, sepse të vret dhe kanë aq shumë para saqë kanë financuar edhe në zgjedhjen e deputetit z. Luan Harusha (që mund të jenë çun i mirë), por është financuar nga ato! Kisha dëshirë t’i bëje një pyetje z.Harusha? A e keni nr e telefonit të Behar dhe Enver Bajrit në tel tuaj, Faleminderit”.
“Përshëndetje doktor,
Jam një oficer Policie në Komisariatin e Policisë Shkodër, nuk mundemi të japim informacion për një person në kërkim, Artan Dekovi i dënuar me 12 vjet burgim, pasi është djali i xhaxhait të shefit të SHÇBA në Drejtorinë e Policisë Shkodër, Arben Dekovi. Ky person lëviz i armatosur në qytet dhe nuk e ndalon njeri, sepse kemi frikë nga shef Arbeni. Ju lutem publikoje, por anonim”.