Ballina Sport Sarri: Juventus mbetet favorit

Sarri: Juventus mbetet favorit

NAPLES, ITALY - SEPTEMBER 17: Napoli's coach Maurizio Sarri looks on during the UEFA Europa League match between Napoli and Club Brugge KV on September 17, 2015 in Naples, Italy. (Photo by Francesco Pecoraro/Getty Images)

Këtij Napoli që ka magjepsur tashmë jo vetëm tifozët e saj me serinë e fitoreve dhe me sulmin më të mirë prej 25 golash e me një lojë të shkëlqyer në fushë, i qëndron me këmbë në tokë Maurizio Sarri, i cili predikon të ruhet qetësia dhe modestia, pasi pavarësisht gjithë ecurisë mbresëlënëse të skuadrës së tij favoritja e Serisë A mbetet Juventus. “Juventusi aktual është nga më të fortat e 7-8 viteve të fundit dhe mbetet favorite. Do të ishte mëndjemadhësi të krahasohesh me ta, padiskutim që janë të një niveli tjetër”, tha Sarri.
Edhe pas 7 fitoreve rradhazi në kampionat, njëherazi në vitin e dytë rradhazi pjesëmarrës në Champions, janë tregues se projekti i Sarrit po jep frytet e tij, ndaj lind pyetja nëse Napoli do të vijojë të jetë pjesë e planeve të tij. “Të flasësh që tani për kryesimin e kampionatit është diçka relative, sepse rruga që kemi përshkruar është shumë e shkurtër për t’u konsideruar si tregues”. Gjithashtu është folur shumë për klauzolën në kontratën time, është e vërtetë që ekziston, por për momentin e ardhmja nuk është prioritet në mendimet e mia. Gjithsesi, mund të them se ndihem shumë i lidhur me këtë grup dhe me këtë qytet, do të preferoja që t’i lija gjërat të ecnin në mënyrë natyrale. Një falenderim shkon edhe për Presidentin De Laurentis, i cili më mbështeti që në fillim”, u shpreh trajneri i Napolit.
Nuk entuziazmohet lehtë 58-vjeçari edhe pse për sfidën me Romën pretendon se edhe pse një skuadër e fortë, Napoli i tij ka marrë një tjetër hov krahasuar me ta. Lidhur me mundësinë se mund të kishte qenë trajneri i Milanit, nëse Berlusconi do të kishte marrë në konsideratë fjalët e Arrigo Sachit, Maurizio Sarri deklaron. “Si fillim bashkëpuinimi ynë nuk do të kishte zgjatur. Nëse gjithçka që thuhet për të si President ka qenë e vërtetë. Gjithsesi, një President që nuk di të sillet, zor se merr fitore dhe në të vërtetë sukseset e Berlusconit kanë qenë të shumta, ndaj mendoj se kjo është më shumë legjendë urbane se sa e vërteta. Sa i takon Sachit, krahasimi është fyes për Arrigon. Ai ka fituar shumë, unë asgjë. Sachi ka shkruar historinë e futbollit në rezultate dhe inovacionin që ka sjellë”, tha ai.
Lidhur me trajnerin që qëndron më shumë pranë tij në mënyrën se ai e percepton futbollin, Sarri shton. “Një trajner që ndoshta është afër mënyrës time të të menduarit është Marco Giampaolo e sa i përket sistemit Var, mund të shtoj se jam skeptik. Teknologjia i heq spontanitetin dhe entuziazmin futbollit. Jam për një përdorim të moderuar të tij”, përfundoi Sarri.

Exit mobile version