Humbje me rezultat, por Panuçi po ndryshon mentalitetin e skuadrës

Shqipëria humbi përballë Italisë ndeshjen e fundit për eleminatoren e Kampionatit Botëror 1-0 me Italinë. Në tre ndeshje në krye të stolit të Kombëtares, Panuçi ka mundur të marrë vetëm një pikë ndaj Maqedonisë duke humbur me Spanjën dhe me Italinë. Si në ndeshjen me Spanjën dhe me Italinë, Panuçi po demonstron një ndryshim historic në lojën e Kombëtares shqiptare. Ai po ndryshon mentalitetin se mund të humbësh duke rrezikuar dhe duke qenë jo vetëm mbrojtës, por edhe sulmues. Këtë e dëshmoi edhe sonte në ndeshjen me Italinë. Për të parën herë në shumë e shumë , Kombëtarja e mbyll ndeshjen me 4 sulmues në fushën e lojës dhe duhet thënë se të katër janë cilësorë dhe mjaft premtues. Si Grezda, ashtu edhe Latifi dhe Ahmedi, të cilin Panuçi mund dhe duhet ta aktivizojë më shumë. Ndryshimi i Panuçit është dalja e Kombëtares nga pozitat e inferioritetit ndaj kundërshtarëve. Të ndërtosh një ekip sulmues sikurse po përpiqet të bëjë Panuçi duhet vlerësuar vdhe mbështetur edhe pse rezultatet mund të vonojnë. Spektakli në futboll ëhstë kryesori dhe Panuçi duhet vlerësuar për këtë guxim që ka në ndërtimin e nëj Kombëtareje komplet tjetër.
Ndeshja Shqipëri-Itali në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër përfundoi me fitoren e kombëtares italiane e cila në pjesën e dytë kaloi në avantazh përmes golit të Candreva.
Të ndodhur përpara një skuadre që e kanë adhuruar prej dekadash, tifozët shqiptarë nuk i kursyen komplimentet dhe përshëndetjet për skuadrën italiane, ndërsa i dhanë zemër skuadrës kombëtare shqiptare.
Këto janë çastet më të bukura të pjesës së dytë fiksuar nga fotoreporterja e BIRN, Ivana Dervishi, nga fusha e blertë.