De Laurentis: Sarri edhe 10 vjet me ne

Foto LaPresse - Massimo Paolone 23/08/2015 Reggio Emilia ( Italia) Sport Calcio Sassuolo - Napoli Campionato di Calcio Serie A TIM 2015 2016 - Stadio "Mapei-Cittˆ del Tricolore" Nella foto: Cristiano Giuntli, Aurelio De Laurentiis, Maurizio SarriPhoto LaPresse - Massimo Paolone 23 August 2015 Reggio Emilia ( Italy) Sport Soccer Sassuolo - Napoli Italian Football Championship League A TIM 2015 2016 - "Mapei-Cittˆ del Tricolore" Stadium In the pic: Cristiano Giuntli, Aurelio De Laurentiis, Maurizio Sarri

Nga maja e klasifikimit, që e bën skuadrën e Napolit edhe më atraktive për tifozët e saj, Presidenti Aurelio de Laurentis deklaron se këtë herë mundësitë e suksesit për titullin e Serisë A janë konkrete. Me shumë bindje dhe jo vetëm shpresë shfaqet 68-vjeçari, duke u mbështetur edhe tek projekti që ka nisur tri vite më parë, kohë në të cilën i besoi drejtimin teknik të skuadrës Maurizio Sarri dhe Cristiano Giuntoli:
“Vendi i parë nuk më çudit aspak, por edhe nuk më ekzalton, sepse besoj që të vërtetën do të fillojmë ta njohim në fund të muajit mars. Në majën e këtij suksesi qëndron Sarri, të cilin e mbështeta unë duke marrë përsipër edhe kritikat e sulmet e herëpashershme. E desha shumë që në fillim e tani e do e gjithë tifozëria dhe skuadra. Sarri ka një avantazh shumë të madh, nuk është një njeri i bezdisshëm, me të mund të flasësh me qetësi për çdo gjë, është i përgatitur, ai është i duhuri, dhe shpresoj ta kemi mes nesh edhe për 10 vite të tjerë”, u shpreh De Laurentis.
Përshtypjet pas ndeshjeve të para të zhvilluara në kampionat e bëjnë këtë Napoli të flasë shumë më bindshëm se sa sezonin e shkuar dhe për këtë De Laurentis, shton se vitin e shkuar iu desh të verifikonin se si do të zëvendësonin Higuain. “Me Milik dukej sikur ishim përshtatur mirë më pas u dëmtua. I superuam të gjitha vështirësitë në momentin që Sarri pati intuitën që të spostonte Mertens në mesfushë. Por ato pikë që kishim humbur ndërkohë na ndaluan të merrnim fitoren”, tha ai.
Ndërkohë, Thomas Meunier gjatë një interviste foli për të ardhmen e tij. Mbrojtësi, i cili është pjesë e Paris Saint-Germain që nga që nga korriku i 2016 tha se është i lumtur te francezët dhe se për momentin nuk e mendon largimin. I pyetur për rinovimin e kontratës, 26-vjeçari deklaroi se kjo temë nuk është diskutuar pasi kontrata e tij aktuale skadon më 2020, por nëse klubi do t’i ofronte rinovimin ai do ta vlerësonte me kënaqësi.