A ishte paralajmëruar masakra në Las Vegas?

Policia në Las Vegas, thotë se një person hapi zjarr gjatë një koncerti me muzikë “country” të dielën në darkë, duke vrarë të paktën 50 vetë dhe plagosur mbi 200 të tjerë.
Sherifi i Las Vegasit, Joseph Lombardo, u tha gazetarëve se autori i sulmit ishte në katin e 32 të kazinosë, Mandalay Bay, përballë vendit ku mbahej koncerti në natyrë, prej nga videopamjet tregojnë njerëz, duke bërtitur e vrapuar për të gjetur strehë, mes breshërive të të shtënave pa pushim.
Sherifi Lombardo tha se policia e vrau personin që po qëllonte dhe se autoritetet kanë gjetur një numër armësh në dhomën e hotelit. Sipas sherifit Lombardo, autori i sulmit është 64-vjeçari Stephen Paddock, i cili besohet të ketë vepruar i vetëm. Autoritetet po kryejnë hetime për të kaluarën e tij.
Ne nuk e dimë ende se në çfarë besonte ai, tha sherifi Lombardo.
Autoritetet po ashtu ishin në kërkim të një gruaje që besohet se kishte qenë me të dhe sipas sherifit Lombardo, ajo mund të jetë kapur.
Në mesin e të vrarëve janë edhe disa oficerë policie jashtë detyrës.
Derisa situata po përkeqësohej, njerëzit kërkonin siguri nëpër hotelet e shumta që ndodhen në këtë zonë të famshme turistike. Aeroporti ndërkombëtar i Las Vegasit ndodhet po ashtu në afërsi dhe fluturimet në të janë pezulluar përkohësisht për shkak të situatës.
Jason Aldean, ylli i muzikës country, ishte në skenë duke kënduar në çastin që filluan të shtënat. Disa orë më vonë, ai e përshkroi ngjarjen si “të tmerrshme”.
“Ende nuk di se çfarë të them, por doja t’ua bëj me dije të gjithëve, se unë dhe ekipi im jemi të sigurt. Mendimet dhe lutjet e mia shkojnë për të gjithë njerëzit e përfshirë sonte. Ma lëndon zemrën fakti që kjo ka mundur t’i ndodhë kujtdo që kishte ardhur të kënaqej në atë që pritej të ishte thjeshtë një natë argëtuese”, tha ai në rrjetin social Instagram.
Edhe të tjerë artistë që ishin pjesë e shfaqjes kryesore të martën në “Route 91 Harvest Festival” kanë reaguar në rrjetin social Twitter.
Senatori nga Nevada, Dean Heller, e cilësoi ngjarjen “një akt të pakuptimtë dhe të tmerrshëm të dhunës”, derisa guvernatori i Nevadas, Brian Sandoval, e përshkroi ngjarjen si “tragjike dhe të tmerrshme”.
Kryeministrja britanike, Theresa May, po ashtu shprehu mbështetjen e saj duke thënë se mendimet e tyre janë me viktimat dhe personelin e emergjencave.

Paralajmërimi
Grupi terrorist ISIS kishte publikuar një video, duke paralajmëruar për një sulm në Las Vegas në muajin maj të këtij viti.
Zyrtarët e policisë dhe kundër-terrorizmit në Las Vegas ishin në alarm të lartë, pasi videoja e nxehtë 44 minutëshe doli nga grupi terrorist duke u bërë thirrje ndjekësve të kësaj ideologjie të rrezikshme të sulmojnë, raportoi “Daily Mail”.
Ndërsa nuk është konfirmuar se sulmi ndaj Las Vegasit ishte i Shtetit Islamik, videoja mund të ketë qenë një thirrje për një xhihad të mundshëm.
Videoja e grupit terrorist që paraqiste pamjet e Pallatit të Cezarit, Hotel Bellagio dhe ikonave të tjera të kazinos në Bulevardin e Jugut të Las Vegasit. Megjithëse pamjet janë përcaktuar të jenë nga 2015, autoritetet e konsideruan si kërcënim të besueshëm, sidomos pas masakrës zonën e Manchesterit.
Policia e Las Vegasit rriti patrullat në dritën e kërcënimit të ri dhe kërkoi vigjilencë nga komuniteti. Videoja propaganduese e ISIS-it e publikuar në maj përmban një njeri të identifikuar nga grupi terrorist si Abu Hamza al-Amriki-al-Amriki që do të thotë ‘amerikan’. Në videon, që besohet të jetë bërë në Mosul, ai shihet duke thënë në anglisht: “Amerika sot po mban flamurin e kryqit dhe lufton kundër myslimanëve”.
Ai përshkruan sulme ajrore kundër objektivave të ISIS si ‘të egër’, duke thënë se mijëra gra dhe fëmijë u vranë nga forcat amerikane. “A jeni i paaftë të thërrasni një (jo besimtar) me thikë ose ta hedhni jashtë një ndërtese ose ta drejtoni atë me një makinë?”, kishte thënë ai. “Çliro veten nga ferri i zjarrit, duke vrarë një jo besimtar. Jobesimtari dhe vrasësi i tij nuk do të bashkohen së bashku në xhehenem”, deklaroi ai.