Hyka shkëlqen ndaj Portland Timbers

Jahmir Hyka protagonist absolut në fitoren e San Jose. Sulmuesi i kombëtares shqiptare ka treguar një formë shumë të mirë teksa ndihmoi skuadrën e tij të merrte tre pikë shumë të rëndësishme në përballjen kundër Portland Timbers. Hyka ishte një ndër më të mirët për skuadrën e San Jose duke krijuar raste të rrezikshme. Ishte pikërisht 29-vjeçari ai që dhuroi asistin e golit të avantazhit për skuadrën e tij. Ndërsa në minutën e 21 pati një rast shumë të mirë për të shënuar, por gardiani i Portland, Atinnella u tregua pozicional dhe pas tij ishte shtylla që nuk e lejoi Hykën ta ndalte topin në fundin e rrjetës.
Sidoqoftë tre pikë të arta për skuadrën e San Jose që mban gjallë shpresat për të siguruar një vend në zonën e play off. Futbollisti i kombëtares kuqezi që prej momentit kur ka firmosur për këtë skuadrër ka qenë një prej lojtarëve më të rëndësishëm, ku jo në pak raste është shfaqur vendimtar me golat dhe lojën e tij. Ndërkohë që forma e shkëlqyer e Jahmir Hykës është edhe një lajm shumë i mirë për teknikun e kombëtares, Christian Panucci në prag të dy takimeve të fundit për eliminatoret e botërorit Rusi 2018, ndaj Spanjës dhe Italisë.