Dhunohet në derën e shtëpisë ish-kreu i SHIK në Berat

Ish-kreu i SHIK në Berat, Artan Dauti, është sulmuar dhe goditur mbrëmjen e sotme nga dy persona ende të paidentifikuar. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 18:30 pranë banesës së tij. Mësohet se Artan Dauti ishte kthyer në Shqipëri para pak ditësh, pasi jeton jashtë vendit bashkë me familjen e tij. Nuk dihen ende autorët dhe shkaqet e këtij sulmi, ndërsa Dauti është dërguar në spitalin e Beratit për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore.
48-vjeçari, sapo dilte nga makina që e kishte parkuar poshtë banesës së tij kur dy persona e kanë qëlluar me mjete të forta. “Më goditën sapo zbrita nga makina, dyshoj që ishin dy persona”, ka thënë ai në dëshminë e parë për policinë nga shtrati i spitalit ku ndodhet pas sulmit fizik.
Dauti ka shërbyer si shef i SHIK-ut në Berat në vitet 1993-1996, ndërsa prej vitesh jetonte në Itali bashkë me familjen. Prej tre ditësh, ai ishte kthyer në vendlindje, ndërsa janë ende të paqarta shkaqet e këtij sulmi. 48-vjeçari Artan Dauti ka ushtruar detyrën e kreut të SHIK në Berat në vitet 1993-1996.