Ambasadori i SHBA: Lul Berisha u lirua qëllimisht, Shullazi vijon të bëjë trafik droge nga burgu

Ambasadori i SHBA, Donald Lu ka hedhur sërish deklarata të forta ndaj drejtësisë dhe policisë shqiptare. Në fjalën e tij në 20 vjetorin e Shkollës së Magjistraturës, Ambasadori Lu deklaroi sot se Lul Berisha u lirua qëllimisht nga burgu, ndërsa Emiljano Shullazi vijon të bëjë trafik droge nga burgu.

Po kështu ambasadori amerikan është shprehur hapur kundër lirimit të ish-kreu i Bandës së Durrësit, Lul Berisha. Nuk kanë munguar as emra të tjerë të njohur të botës së krimit si Emiljano Shullazi dhe Klement Balili në deklaratën e ambasadorit Lu. Ai tha se, Shullazi vijon të bëjë trafik droge nga qelia, ndërsa Balili prej 18 muaj i shpëton drejtësisë.

Ai tha se gjyqtaren Fildes Hafizi e kla në baltë sistemi i drejtësisë. “Sistemi i drejtësisë e la në baltë Fildez Hafizin. Lul Berisha u lirua gabimisht më herët nga burgu. Megjithëse u procedua drejtori dhe juristi burgut, Berisha është i lirë. Shullazi thuhet se, vijon të bëjë trafik droge nga qelia. Balili ia ka dalë prej 18 muajsh t’i shpëtojë drejtësisë. Shkak, paaftësia e policisë, prokurorisë dhe Ministrisë së Drejtësisë”, tha ambasadori Lu.

“Lufta kundër krimit të organizuar bëhet për peshqit e mëdhenj. Ka shumë Shullazë, Klemend Balili dhe Lul Berisha në Shqipëri që meritojnë burg. Vetingu nis javën që vjen dhe do të jetë një proces me profesionalizëm. Në 2016 u arrestuan 1940 persona, por më pak se 100 u dënuan. 20 familje kriminale dominojnë krimin në Shqipëri. Mes tyre veprojnë 4 klane kryesore”, është shprehur Lu, duke lënë të kuptohet se ambasada amerikane ka informacione të hollësishme për atë që ndodh në vendin tonë.