Në celularin e Ramës sms nga serial killer e trafikantë

Duke denoncuar lidhjet e forta të Ramës me krimin Berisha tha se, në telefonin e Ramës ndodhen me qindra mesazhe telefonike nga krerët e bandave kriminale dhe trafikantë. “Edi Rama je koka e krimit. Në celularin tënd ke me qindra mesazhe nga vrasës, serialë killer, trafikantë droge. Në kabinetin tënd ke ministra që mbajnë në eskortë serial killerë të dalë nga burgu, sepse e dinë që për ty kriminelët janë njerëz të mirë, janë ata që na japin vota. Edi Rama ti je koka e krimit, sepse ti ja rrëmbeve Shullazin atij tjetrit (Tahirit) dhe e bëre pjesë të qenies tënde, e përdore për t’i çuar mesazhe vrasëse kryetarit të opozitës, e përdore dhe për të nxjerrë fituese atë zonjën rektore, deri sa në një rast unik e arrestoi opozita me denoncimin që bëri. Ti je koka e krimit, sepse ti, për të mbrojtur lidhjet e tua me krimin, emërojnnë krye të Rendit, Xhafën, vëllain e njërit prej kriminelëve më të rrezikshëm të Shqipërisë, i cili del e thotë “ç’më duhet mua se ç’bën im vëlla”. Po ti mor zotëri e di shumë mirë që, më së paku je në konflikt flagrant interesi, ti nuk mundesh të bësh të paditurin. Yt vëlla ka një dënim nga Gjykata italianë të formës së prerë për drogë e për kokainë. Ti je atje vetëm si përfaqësues i klaneve më kriminale të Shqipërisë, për t’i garantuar ata se sa të jemi ne në pushtet, nuk ju prek njeri”.

Droga e sekuestruar nuk shkatërrohet por fshihet në tunelet e ushtrisë

Berisha zbardhi të tjera të dhëna tronditëse mbi mënyrën se si bandat e drogës dhe krerët e trafikut kanë në dispozicionin e tyre gjithë strukturat e policisë dhe ushtrisë për mbarëvajtjen e trafikut.
“Edi Rama je nëna e krimit, je mater matrix e krimit të organizuar. E mbushe Shqipërinë nga Jugu në Veri me kanabis. Deklarove se keni prerë 2 milionë e 400 mijë rrënjë, afërsisht pra 10 mijë ton. Që të gjitha këto ndodhen nëpër tunelet e ushtrisë, në magazinat shtetërore, në bunkerë dhe ndërtesat e militantëve siçilistë të tu. Ku janë, ku janë të shkatërruara? Ka një ligj qeveria, por i mbroni ju, i mbron ti si një pasuri e madhe që more për zgjedhjet.
Me gjithë këto që bërë, Shqipërisë i ke vënë damkat më të zeza që nga koha e Enver Hoxhës. Kjo Shqipëri ka patur shumë halle, ka patur tronditje të mëdha, po kurrë ndonjëherë kjo Shqipëri nuk është bërë qendër operacionale e krimit të organizuar, kurrë ndonjëherë më parë s’është quajtur Kolumbi e Europës, nuk është bërë kurrë fjalë për narko-shtet. Kurse në doktrinën e krimit, të etërve të tij, krimi që ndihmon për pushtetin është krim i dobishëm, atij duhet t’i heqim kapelen, atë duhet ta mbrojmë, atë duhet t’a mbështesim”.

Rama e mban të fshehtë, borxhi publik në stratosferë 85%

Ndërsa zbardhi të gjitha aferat kriminale me asetet publike të vendit, Berisha theksoi se për shkak të vjedhjeve e zhvatjeve pa kriter, sot Rama e ka rritur borxhin publik me 85%, një nivel alarmant, të cilin Rama po e mban të fshehtë në mënyrë fanatike.
“Edi Rama je koka e krimit, sepse me kriminelë përcakton të gjitha tenderat. A e dini ju se çfarë ndodh me By Pass-in e Fierit? Kompania që iku ishte kompani që kishte mëkate shumë të rënda dhe do të futet me komaninë e plehrave të Lal Plehut për Tiranën. A e dini që pas 4 vitesh By Pass-i i Fierit dhe ai i Vlorës po ritenderohet edhe një herë.
A e dini ju se, By Pass-i i Fierit u kushton taksapaguesve dhjetëra milionë më shumë, sepse janë bërë punime që s’janë paguar nga miku i Edi Ramës. A e dini ju, se kompania e Elbasanit po i merr 40 milionë euro Edi Ramës.
A e dini ju ça është lista 1 miliard? Ajo është krim, krim dhe vetëm krim. Pse nuk ja u thua ti këto shqiptarëve? Pse nuk u thua shqiptarëve se qeveritë, të cilat e kanë borxhin në qiell për të mashtruar borxhin kalojnë në partneritete masive dhe thellojnë borxhin shumë më tepër?
Pse nuk ja u thua që borxhi është 85%. Pse nuk u thua, se në përputhje me kriteret ndërkombëtare, çdo partnership publik-privat është borxh për shqiptarët? Se çdo garanci e një qeveri është borxh për shqiptarët. Krimi përdori sufiçitin. Ai sufiçit shkoi tek krimi. Je koka e krimit dhe Shqipëria asnjë të ardhme nuk ka nëse nuk del nga kthetrat e krimit. Ajo që ndodhi në Elbasan është vetëm ajo që ndodh në një qytet.
Mendoni se kemi situatë tjetër në Shkodër? E njëjtë është. Mendoni se ka situatë tjetër në Berat? A e dini kush janë senior kumbarët e Beratit? Të gjithë kryebanditët e ‘97-ës që janë tepër afër me këtë shokun mbrapa. Koha do t’i nxjerri. Po në Vlorë? Habilajt janë lule. Morën përpjetë një kohë, por tani ligjin e bëjnë Xhafajt me Ramën.
Edi Rama është koka e krimit dhe me këtë ai po gjeneron çdo sekondë, çdo minutë, çdo orë e ditë dëshpërim, pasiguri dhe vrarje shprese tek shqiptarët. Shqiptarët po ikin sot pothuaj si në ‘90-ën. Por jo se janë në atë gjendje, sot të ardhurat për frymë janë dhjetëra herë më të larta se në ‘90-ën. Në ‘90 ikën se dolën nga tirania komuniste, por nuk dolën nga tirania e nderimit, kurse sot po ikin, sepse duan të dalin nga tirania e krimit. Duan që fëmijët e tyre të jenë të sigurt, duan që vetë të jenë të sigurtë, nuk shohin asnjë perspektivë”.