Kthehet qetësia te PSG

Në fund të ndeshjes ndaj Bajernit, ylli brazilian Nejmar përfitoi nga rasti që përveç të tjerave të flasë edhe rreth polemikave me sulmuesin Edison Kavani. Neymar akuzoi gazetarët se shpikin shumë gjëra dhe flasim për shumë situata që nuk i dinë. Ai tregon se gjithçka është zgjidhur dhe situata në skuadër është mjaft miqësore.
“Gazetarët shpikin shumë gjëra, flasin shumë për gjërat që nuk i dinë. Tani gjithçka është zgjidhur. Kush do t’i gjuajë penalltitë në të ardhme? Nuk kemi folur. Njerëzit flasin për gjërat që nuk janë të vërteta. Është gjithçka në rregull, por është gjë që do të mbetet brenda dhomave të zhveshjes. Mbape? Ndihem i privilegjuar që luaj përkrah tij. Është një djalosh i ri, por në fushë lëviz si të ishte 30 vjeç. Ai së shpejti do të fitojë Topin e Artë”, deklaroi ylli brazilian.
Nasser Al-Khelaifi, presidenti i Paris Saint-Germain, i ka thurur elozhe Neymarit. Sipas presidentit të Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi, Neymar është lojtari më i mirë në botë. “Neymar? Gjithkush e njeh atë, ai është një lojtar i mirë, më i miri në botë”, ka deklaruar Al-Khelaifi pas fitores ndaj Bayern Munichut me rezultat 3:0. Neymar, i cili u ble nga Barcelona për 222 milionë euro, ishte autor i një goli në ndeshjen ndaj Bayern Munichut në Ligën e Kampioneve.
Skuadra franceze, PSG ka shënuar fitore të merituar ndaj Bayern Munichut në Ligën e Kampionëve, duke e mposhtur me rezultat të thellë 3:0. Golat për PSG-në i shënuan Dani Alves, Edinson Cavani dhe Neymar. Pas kësaj fitoreje PSG mban vendin e parë në Grupin B me 5 pikë, ndërsa Bayern dhe Celtic ndajnë vendin e dytë dhe të tretë me nga 3 pikë.
Ndërkohë, mediat shkruajnë se, drejtuesit e klubit parizien po mendojnë largimin e Cavanit dhe ndoshta një gjë e tillë mund të ndodhë që në merkaton e janarit. Është drejtori sportiv i PSG, Antero Henrique, ai që ka marrë një vendim të tillë. Në fakt, ky vendim ka bërë të dalin në skenë dhe kandidatët e parë që kërkojnë të kenë në dispozicion shërbimet e El Matador. Në Spanjë është Reali i Madridit. Formimi i dyshes Cavani-Ronaldo do të kënaqte jo pak tifozët madrilen, por edhe vetë teknikun Zidane.
Në Angli, tre janë pretendentët, Chelsea, Everton dhe Man.United. Transferimi tek Bayerni i Mynihut është një tjetër opsion i mundshëm, gjithmonë nëse në janar nga radhët e bavarezëve do të largohet bomberi polak, Robert Lewandowski. Napoli gjithashtu e dëshiron rikthimin e Cavanit, i cili gjatë kohës kur aktivizohej tek ekipi jugor arriti të realizonte 104 gola në 138 takime. Paga që përfiton momentalisht sulmuesi tek PSG është 12 milionë euro në sezon, por situata aspak e mirë që po kalon, e detyron 29-vjeçarin të pranojë reduktimin e shumës, vetëm për të nisur një aventurë të re larg Francës.
Arlind RAMA