Benjamin Mendy mungon 9 muaj

Lajme të këqija nga infermieria e Manchester Cityt për Benjamin Mendy. I dëmtuar gjatë pjesës së parë në fitoren e thellë 5-0 ndaj Cristal Palace, mbrojtësi 23-vjeçar duhet të qëndrojë për 9 muaj jashtë fushave të blerta, pasi ka këputur ligamentin e gjurit. Në fakt menjëherë pas ndeshjes te Cityzens iu frikësuan një dëmtimi të rëndë të francezit, çka u konfirmua gjatë ekzaminimeve më të detajuara, por askush nuk e besonte se do të mungonte për një kohë kaq të gjatë.
Për Manchester City-n mungesa e Mendy është një problem i madh, sepse gjatë merkatos së verës nuk u ble asnjë futbollist për krahun e majtë të mbrojtjes. Në këtë rol formacioni i Pep Guardiolës ka mbetur i zbulur dhe duhet të mbështetet te aftësitë e Danilos apo të Fabian Delhp. Të paktën deri në muajin janar, kur dhe hapet merkatoja dimërore, Manchester City duhet të bëjë llogaritë në të gjitha kompeticionet ku merr pjesë pa një të majtë anësor, duke qenë i detyruar të përshtasë futbollistë të roleve të tjera.