UEFA zgjedh trajnerët e Ligës së Kampioneve

UEFA ka bërë një përzgjedhje interesante duke formuar formacionin më të mirë të përbërë nga trajnerët e skuadrave të Ligës së Kampioneve me pozicionet e tyre kur ishin futbollistë. Sipas përzgjedhjes, skuadra e formuar nga ata do të luante me një formacion 3-5-1-1 dhe do të kishte emra mjaft të njohur brenda saj.
Formacioni 3-5-1-1
Portier: Shenol Gynesh (Trajneri i Beshiktashit).
Mbrojtësit e qendrës: Masimo Karrera (Trajneri i Spartakut të Moskës), Mauricio Poketino (Trajneri i Totehnhemit), Darko Milaniç (Trajneri i Mariborit).
Lojtarët e krahut: Serxhio Konseiçao (Trajneri i Portos), Xhovani van Bronkhorst (Trajneri i Fejenordit).
Mesfushorët e qendrës: Josep Guardiola (Trajneri i Mançester Sitit), Antonio Konte (Trajneri i Çelsit), Diego Simeone (Trajneri i Atletiko Madridit).
Mesfushor i avancuar: Zinedine Zidane (Trajneri i Real Madridit).
Sulmues: Ernesto Valverde (Trajneri i Barcelonës).