Haradinaj: Kosova, mirënjohëse Presidentit Berisha për Rrugën e “Kombit”

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka falenderuar ish-Kryeministrin Berisha, “pasi në kohën që ai qeverisi Shqipërinë u bë realitet edhe Rruga e “Kombit”.
Prononcimi u bë për gazetarët pas takimit që ish-Kryeministri Sali Berisha zhvilloi me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ku të pranishëm ishin dhe zëvendës/Kryeministri, Behgjet Pacolli, ministri i Financave, Bedri Hamza dhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi si dhe i ngarkuari me punë i Kosovës në vendin tonë, Syle Ukshini.
Pas takimit, Berisha tha: “Pata kënaqësinë të takoj zotin Haradinaj, të cilin e kam takuar shumë herë, por sot pata kënaqësinë t’a takoj për së dyti si Kryeministër të Kosovës dhe t’i uroj shumë suksese në detyra jashtëzakonisht të rëndësishme që e presin përpara për të zgjidhur për Kosovën, por detyra që janë të rëndësishme për mbarë shqiptarët, sepse, pavarësisht nga kufijtë që kemi, interesat në shumë e shumë drejtime janë të njëjta dhe kam besim të madh që zoti Haradinaj dhe qeveria e tij do të realizojë një axhendë, e cila është në interes, do të thoja më të madhin të popullit të Kosovës, por dhe mbarë shqiptarëve. Edhe një herë suksese!!”
Ndërsa Haradinaj deklaroi: “Zoti President, se ne në Kosovë e kemi patur për nder dhe kënaqësi ta thërrasim president, pastaj kemi bashkëpunuar në çdo kapacitet tjetër si kryeministër i Shqipërisë, si kryetar i Partisë Demokratike të Shqipërisë. Në Kosovë e kemi ndjerë dashurinë e zotit Berisha për Kosovën, e ndjejmë edhe sot. Po ashtu, jemi të nderuar që të ndajmë një kohë bashkë duke patur parasysh se ka udhëhequr Shqipërinë në procese demokratizuese, procese jetike si anëtarësimi në NATO dhe në procese të tjera. Po ashtu ne kosovarët do t’i jemi falenderues presidentit Berisha, pasi në kohën që ai qeverisi Shqipërinë u bë realitet edhe rruga e “Kombit”. Ju faleminderit shumë zoti President!”