Avokati i Ramës tek banda e Lalës padit policinë

Banda e Elbasanit që sulmoi policinë më 18 shtator është marrë në mbrojtje nga avokati i kryeministrit Rama. Avokati i Ramës, Eno Bushi, në emër të biznesmenit Petrit Çela, ka kallëzuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda 6 efektivë policie, ndër ta dhe nëndrejtorin e Policisë, Gjergj Oshafi, makina e të cilit u godit nga makina e blinduar e biznesmenit Çela mbrëmjen e 18 shtatorit. Biznesmeni Petrit Çela është i njohur për miqësinë që ka me kryeministrin Rama dhe kryebashkiakun e Elbasanit, Qazim Sejdini. Avokati i Ramës ka paditur të gjithë zinxhirin e policisë që ndodheshin në operacion mbrëmjen e 18 shtatorit për dëshmi të rreme.
Marrja në mbrojtje e bandës së Elbasanit nga avokati i Ramës dëshmon se kjo bandë që bën ligjin atje ka mbështetjen e kryeministrit. Me këtë veprim vërtetohet se autorët që sulmuan policinë dhe mbajnë nën terror të gjithë qytetin nuk do të arrestohen, pasi ata kanë mbrojtjen e vetë kryeministrit. Mjaft qytetarë të Elbasanit shprehen se, banda ka përkrahjen e Ramës dhe kryebashkiakut Sejdini, sepse kur vijnë fushatat ato dalin dhe mbledhin votat me dhunë.
Shteti ka angazhuar të gjitha strukturat dhe njerëzit më të besuar për të marrë në mbrojtje bandën e Elbasanit. Dy ditë pas ngjarjes së rëndë, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Hako Çako shkoi në Elbasan dhe darkoi me peshqit e mëdhenj. Ky veprim i Çakos indinjoi dhe irritoi qytetarët e Elbasanit, por jo organet e shtetit. Prokuroria e Krimeve të Rënda u tërhoq nga hetimet e bandës së Elbasanit. Pas darkës së Çakos, Prokuroria e Krimeve të Rënda u tërhoq nga hetimet e Elbasanit.
Prokuroria e Krimeve të Rënda shpalli moskompetencë për ngjarjen e Elbasanit, ku makina e blinduar goditi makinën e nëndrejtorit të Policisë. Fillimisht nga Prokuroria, kjo vepër kriminale u kualifikua si “vrasje e mbetur në tentativë ndaj punonjësit të policisë”, por më pas u rrëzua poshtë.
Nga pamjet filmike të publikuara në televizon dukej qartë se, makina tip “Audi” e blinduar në pronësi të biznesmenit Petrit Çela goditi makinën e nëndrejtorit të Policisë para portës së biznesit të Çelës. Pasi ka parë pamjet filmike, Prokuroria ka bërë një këqyrje të hollësishme të tyre. Bazuar në to, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka shpallur moskompetencë, duke e dërguar për hetim në organin e akuzës së Elbasanit.
Nga këqyrja e pamjeve të kamerave të sigurisë të shfaqura në Televizionin “Klan”, Prokuroria ka krijuar bindje se, nuk ka pasur sulm të drejtpërdrejt të forcave blu, ku makina e zv/drejtorit të Policisë së këtij Qarku, Gjergji Oshafi u godit nga një “Audi A8” e blinduar. Pavarësisht se vepra fillimisht u kualifikua si “vrasje e mbetur në tentativë ndaj punonjësit të policisë”, kjo gjë u rrëzua poshtë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.
E gjithë skena zhvillohet përpara Tregut Ushqimor në Elbasan, pronë e biznesmenit Petrit Çela. Për Prokurorinë, në momentin që nisen makinat e policisë për të çuar në komisariat Klement Xhaferrin, “Audi” vjen me forcë për të hyrë në Tregun Ushqimor. Siç shihet në pamje, ky automjet godet makinën e policisë. Nga ky incident, efektivëve nuk ju është kërcënuar jeta, pohojnë burime nga organi i akuzës, pasi ata ndodheshin në distancë nga vendi i ngjarjes dhe një pjesë e tyre ishin brenda në furgonin e Forcave Speciale “Shqiponja”.
Sipas Prokurorisë së Krimeve të Rënda, një ndër akuzat që mund të kualifikohet kjo vepër është, mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë dhe largimi nga vendi i ngjarjes, kompetencë kjo që e hetojnë prokuroritë e rretheve dhe jo ajo e Krimeve të Rënda.

Kush është avokati i Ramës, Eno Bushi

Eno Bushi njihet si avokati mbrojtës i dhe PS-së dhe Edi Ramës, por edhe i familjes së tij në disa raste të rëndësishme për zgjedhjet dhe mbrojtjen e figurës së Ramës. Po përmendim disa nga rastet kur Eno Bushi është vënë në mbrojtje të Ramës, familjes së tij dhe PS-së.
Më 30 qershor të vitit 2009 ka paditur Komisionin Qendror të Zgjedhjeve në emër të PS për mosnjohjen e rezultatit të zgjedhjeve parlamentare të 28 qershorit.
Më 22 dhjetor 2009, avokatët e kryetarit të PS, Edi Rama, Arian Salati dhe Eno Bushi, kanë paditur Kryeministrin Sali Berisha duke iu referuar batutave të tij në Kuvend dhe Kryeministri ndaj Ramës. Më 27 maj 2011, avokati i Partisë Socialiste, Eno Bushi ka bërë një padi në Kolegjin Zgjedhor, për pavlefshmërinë e vendimit për numërimin e fletëve në kutitë e gabuara.
Në maj të viti 2014, avokat Arjan Salati dhe Eno Bushi paditën ish-Kryeministrin Berisha për “fyerje” ndaj Aneta Ramës, nënës së Edi Ramës.

Çfarë deklaroi biznesmeni Çela pas ngjarjes

Avokati i Ramës që ka paditur punonjësit e policisë në emër të biznesmenit Petrit Çela pretendon në padinë e tij se nga policia janë shtrembëruar faktet dhe dinamika e ngjarjes, pasi sipas tij, nga filmimet rezulton se veprimet e policisë janë të kundërta nga ato që kanë deklaruar kur janë marrë në pyetje. Biznesmeni Çela, një ditë pas ngjarjes kur në media doli lajmi se ai ishte shpallur në kërkim, në një lidhje telefonike me “News 24” ai deklaronte se nuk dinte asgjë për ngjarjen.
“Nuk di asgjë se çfarë ka ndodhur. Mjeti im ka qenë në treg. Unë e kam një makinë të blinduar. E kam në emër të firmës, konform të gjitha rregullave dhe nuk kam qenë pranë tregut. Nuk di asnjë lloj gjëje. Asnjë tjetër nuk e përdor mjetin tim. Mjeti im ka qenë brenda në treg”, tha Çela në bisedën telefonike në “News 24”. Por pamjet filmike të publikuara në Televizionin “Klan” hedhin poshtë deklaratën e tij një ditë pas ngjarjes. “Audi” i blinduar, që sipas policisë është në pronësi të biznesmenit, duket në video se godet policinë.
Për ditë me rradhë është thënë se për sulmin ndaj policisë është shpallur në kërkim Suel Çela, i biri i Petrit Çelës, që sipas policisë dyshohet se ishte në drejtim të “Audit” që sulmoi policinë. Por, dje, avokati i babait të tij deklaroi se, kjo nuk është e vërtetë. Suel Çela është akuzuar shpesh herë si eksponent kryesor i një prej bandave më të fuqishme të narko-trafikut të Elbasanit.

Avokati i Ramës edhe tek grabitja e Bankës

Eno Bushi ka qenë avokat i Partisë Socialiste në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për disa vite dhe një nga juristët e kësaj force politike në Gjykatë. Pikërisht ky person është aksioner në kompaninë që fajëson Ministria e Brendshme për grabitjen e parave në Rinas. ICTS Albania është përgjegjëse sipas policisë për vjedhjen e parave që do të ngarkoheshin në avion. Kompania fajësohet për sigurinë e dobët në aeroport, pavarësisht raporteve të vazhdueshme për të rritur masat e sigurisë. Nga kërkimet në QKR, rezulton se 25% të aksioneve i ka në zotërim Eno Bushi, ndërsa 75% i përkasin ICTS Europe. Eno Bushi njihet si jurist i Partisë Socialiste dhe person i afërt me kryeministrin Edi Rama. Kryeministri nuk është prononcuar në asnjë rast për skandalin e grabitjes në Rinas, pavarësisht se ky është konsideruar një cënim i sigurisë kombëtare.