Ballina Sport Strakosha ka fituar besimin e Inzaghit

Strakosha ka fituar besimin e Inzaghit

“Ndërhyrja e Strakoshës ishte vendimtare, njëlloj sikur të kishte shënuar një gol sepse Verona do të kishte rihapur ndeshjen. E falënderoj, duhet të vazhdojë me të njëjtin shpirt gare. Kam dashur ta mbaja kur drejtoja të rinjtë e Lazios sepse ka qenë përherë i gatshëm”. Ky është komenti që bëri Simone Inzaghi pas ndeshjes Verona-Lazio ku numri 1 i portës bardhekaltër bëri një pritje të pabesueshme kur rezultati ishte fiksuar në shifrat 2-0. Verona tentoi të rihapte ndeshjen me Fossatin dhe topi dukej i destinuar për të përfunduar në rrjetë, por dora e djathtë e portierit shqiptar rezultoi vendimtare. Një superpritje, por me të tilla ndërhyrje gardiani i Lazios i ka mësuar tifozët bardhekaltër. Në finalen e Superkupës Strakosha nuk lejoi që të prekej porta e tij pas finalizimit të Cuadrados në fillim të ndeshjes, ndërsa kundër Milanit, i mohoi golin sulmuesit kuqezi Kaliniç.
Nuk përfundojnë këtu mrekullitë e 22-vjeçarit shqiptar që shpëtoi portën e Lazios nga goli i tretë në Gjenovë kundër Genoas kur rezultati ishte fiksuar në shifrat 2-2. Strakosha e ka përligjur besimin e trajnerit Inzaghi që tashmë beson verbërisht tek aftësitë e të riut shqiptar që si për ironi të fatit, përfitoi nga largimi i një tjetër shqiptari, Etrit Berisha, për të treguar aftësitë e tij. Strakosha është i vetmi nga skuadra bardhekaltër që është aktivizuar 720 minuta duke kaluar në këtë klasifikim edhe sulmuesin Luis Alberto. Rezultatet dhe paraqitjet e numrit 1 i japin të drejtë klubit dhe trajnerit, 22-vjeçari kuqezi do të mbetet për shumë kohë në katërkëndëshin e futbollit të rëndësishëm europian.

Exit mobile version