“Bayerni nuk duhet ta largojë Ançelotin”

Bayern Munich's Italian head coach Carlo Ancelotti stands on the sideline during the UEFA Champions League quarter-final second leg football match Real Madrid vs FC Bayern Munich at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid in Madrid on April 18, 2017. / AFP PHOTO / GERARD JULIEN (Photo credit should read GERARD JULIEN/AFP/Getty Images)

Ottmar Hitzfeld, ish-strategu gjerman, mendon se Bayern Munich nuk duhet ta largojë Karlo Ançelotin. Bayern Munich nuk e ka nisur si duhet sezonin e ri në Bundesligë. Kampioni i Gjermanisë, pas gjashtë xhirove në Bundesligë, ndodhet në vendin e tretë me 13 pikë të tubuara.
Strategu italian ka marrë kritika nga analistët në Gjermani për paraqitjet e deritanishme. Por, Ottmar Hitzfeld, ish-strategu gjerman, mendon se Bayern nuk duhet ta largojë Karlo Ançelotin. “Ançeloti ka qëndruar i qetë, kjo tregon përvojën që e ka. Ai e di se ne nuk mund të jemi në formë të lartë në ndeshjen e parë, të dytë dhe të tretë, që nuk do të ishte mirë, sepse kur ata vijnë në ndeshjet e rëndësishme në Ligën e Kampionëve pas tetë javësh ose vitin e ardhshëm, atëherë nuk është ideale të jesh në formë të mirë herët”, ka deklaruar ai.
“Ançeloti ka gjasa të jetë përsëri kampion gjerman këtë vit. Dhe në Ligën e Kampionëve shpresa është e madhe, natyrisht, për të arritur më shumë se çerekfinalet. Dhe unë do të thosha, që të jem në gjysmëfinale me Bayernin, në mesin e katër ekipeve më të mira në Ligën e Kampionëve ose në Evropë, atëherë detyra është përmbushur”, ka theksuar ai.
Trajneri i Bayern Munichut, Karlo Ançeloti ka mbajtur një konferencë për media, ku ka folur për ndeshjen ndaj PSG-së në Ligën e Kampionëve. “Ne duhet të luajmë një ndeshje të kompletuar në mbrojtje dhe sulm. Ne duhet të kemi balancë dhe të kemi kujdes nga kundërsulmet e PSG-së”, tha Ançeloti. Ai po ashtu e pranoi se ndeshja ndaj PSG-së është shumë e rëndësishme, por insiston se nuk vendoset asgjë në këtë takim.