Në “Olimpico” nuk do më presin mirë

Lucas Biglia do të rikthehet në stadiumin “Olimpico” pas një telenovele të gjatë verore që përfundoi me një fund të lumtur për të, por jo për tifozët e Lazios. Mesfushori i Milanit, që gjatë sezonit të shkuar mbajti edhe shiritin e kapitenit te bardhekaltërit, kërkoi një destinacion të ri në një klub më ambicioz dhe tashmë synon të nisë gjithçka nga e para. Në prag të sfidës kundër bardhekaltërve, argjentinasi e pranon se tifozët nuk do t’i rezervojnë një pritje të ngrohtë në Romë, por ai shton se do të jetë përherë i lidhur me Lazion, klub që e ndihmoi të bëhej një nga mesfushorët më të mirë të Serie A.
“Jam shumë i lumtur që do të rikthehem në Romë pasi do të takoj ish-shokët e skuadrës me të cilët kam marrëdhënie të shkëlqyera. Me Piolin dhe Inzaghin nxora në pah aftësitë e mia. Lazio është një skuadër shumë e fortë dhe këtë e pamë në Superkupë. Është një skuadër që punon mirë në grup dhe me lojtarë shumë cilësorë. Leiva pasardhësi im? Ai është një lojtar i madh, por nuk do të jetë një duel mes meje dhe tij, sepse në fushë do të zbresin Milani dhe Lazio”.
Në vijim, argjentinasi flet edhe për objektivin e Milanit, duke mos preferuar të bëjë parashikime të parakohshme. “Ky është një Milan me shumë cilësi, por duhet të punojmë shumë për të bashkuar të gjitha pjesët. Nuk mund të flitet për titull pas dy javëve të para, por objektivi jonë më realist është kualifikimi në Champions League. Juventus mbetet ende skuadra më e fortë e Serie A”, përfundoi Biglia.
Gjithçka ishte e kryer, por mungonte vetëm zyrtarizimi. Trabzonspor bëri të ditur në “Twitter” gjetjen e akordit me klubin kuqezi për transferimin e sulmuesit argjentinas në Turqi. 32-vjeçari do t’i nënshtrohet menjëherë vizitave mjekësore dhe më pas do të firmosë kontratën, teksa Milani do të përfitojë 7 milionë euro nga ky operacion.
Diego Simeone komentoi sesionin e fundit të merkatos të Atleticos së Madrid-it, ku klubi spanjoll vuajti shumë edhe bllokimin e saj, të vendosur nga UEFA. Trajneri argjentinas deklaroi se më mirë që nuk bëri asnjë blerje dhe mbajti në ekip Griezmann, Saul e Koke, të cilët janë lojtarë të jashtëzakonshëm. 47-vjeçari u shpreh se është i lumtur nga kjo merkato e verës, pavarësisht penalitetit.