Dua Championsin

Të fitojë edhe një herë tjetër trofeun e Uefa Champions League dhe të mbyllë karrierën me Bayern Munich. Janë këto dy ëndrrat e Franck Ribery përpara se të varë këpucët në gozhdë. Në moshën 34-vjeçare francezi është ende një futbollist shumë i rëndësishëm për kampionët e Gjermanisë, me trajnerin Carlo Ancelotti që beson shumë te aftësitë e ish-lojtarit të Marseilles. Sezonin e kaluar pavarësisht disa dëmtimeve, Ribery zhvilloi në total 32 ndeshje me Bayernin në të gjithë kompeticionet duke realizuar dhe 5 gola. 34 vitet mbi supe peshojnë, por mosha nuk është aspak problem për francezin, i cili dëshiron të japë ende kontributin e tij tek skuadra bavareze.
“Unë gjithmonë dua të luaj, jam shumë i uritur dhe gjithmonë dua të fitoj. Por në moshën që jam është normale që të kem nevojë për pushim prandaj trajneri më ka zëvendësuar në 3 nga takimet e para. Nëse Ancelotti mendon se jam ende i rëndësishëm për skuadrën unë do të jap më mirën time për t’ia shpërblyer besimin. Ai është një trajner i madh dhe ne të dy kemi marrëdhënie të shkëlqyera. Cilat janë dëshirat e mia përpara se t’i jap fund karrierës? Dua të fitoj sërish Championsin me Bayernin, kjo është ëndrra ime. Ideja se mund t’ia arrij qëllimit më motivon më tepër”, u shpreh Ribery.
Franck Ribery është në skandencë kontrate me Bayernin, por francezi nuk e përjashton mundësinë për të rinovuar me kampionët e Gjermanisë. “Nuk kam folur ende me drejtuesit për rinovimin. Ka akoma kohë. Do të dëshiroja ta mbyllja karrierën time me Bayernin, por nuk jam unë i vetmi ai që vendos. Do të jetë klubi që do të thotë fjalën e fundit”, përfundoi francezi i Bajernit.
Raportohet se Inter do të tentojë të nënshkruajë me Jerome Bateng nëse mbrojtësi nuk e rifiton vendin e titullarit në skuadrën e Bayern Munich. Sipas “Tuttomercatoweb”, koordinatori teknik i Interit, Walter Sabatini do të takohet me drejtuesit e skuadrës gjermane Bayern Munich në ditët në vazhdim për të diskutuar rreth planeve për transferimin e Boateng te skuadra italiane në afatin kalimtar dimëror.
Boateng, 29-vjeçar, ka qenë startues i padiskutueshëm në Bayern gjatë viteve 2011-2015, por lëndimet kanë bërë që ai të paraqitet vetëm në 32 ndeshje për Bayern në dy sezonet e fundit.
Juventus është në mesin e klubeve që duan ta rrëmbejnë sulmuesin e Bayern Munich, Thomas Muller. Sipas “Tuttosport”, Muller është i palumtur nën urdhrat e Carlo Ancelottit dhe mund të largohet nga Bayern verën e ardhshme, nëse situata nuk përmirësohet.