Belgjikë, ekzekutohet me dy plumba kamerieri shqiptar

Një 31-vjeçar shqiptar me profesion kamerier në Saint-Denis në Forest të Belgjikës është ekzekutuar me armë zjarri natën midis të martës dhe të mërkurës. Mediat vendase shkruajnë se viktima është Kreshnik Gjini, i cili u vra rreth orës 00:30 të mëngjesit të djeshëm, pak metra larg kafenesë ku punonte prej rreth 6 muajsh.
Dy autorët e ngjarjes janë ende në kërkim. Sipas një dëshmitari, i cituar nga prokurori publik në Bruksel, viktima po shkonte në drejtim të automjetit të tij në parkingun e Forest Abbey, që ndodhej pak metra nga kafeneja.
Atje u shfaqën dy burra të maskuar dhe hapën zjarr në drejtim të tij. “Duke lënë një kafene, viktima dhe një dëshmitar ecin në parkingun e Abbey për të marrë makinën e tyre prapa. Viktima kthehet drejt automjetit dhe qëllohet nga dy burra”, detajon dëshmitari. “Autorët pastaj ikin nga parku i Abbey”, vijon ai.
“Viktima vdiq në vend pas dy plumbave që mori”, tha zëdhënësi i zyrës së prokurorit publik të Brukselit, Ine Van Wymersche, në një deklaratë. Viktima me origjinë shqiptare i njohur nga të gjithë si njeri i rregullt, është përshkruar nga shumë klientë si “i hapur, miqësor dhe bujar”.
Hetues, ekspertë të mjekësisë ligjore dhe ata të balistikës, shkuan në vendngjarje për hetimet. Autorët po kërkohen në mënyrë aktive.
Kreshnik Gjini njihej si person i rregullt në Belgjikë ku edhe punonte prej disa muajsh në një lokal të quajtur Saint-Denis në Forest. Mediat belge hedhin dyshime se vrasja mund të ketë si motive ngjarje të ndodhura në Shqipëri. Gjini më 30 gusht të vitit 2008 ka tentuar të vrasë me armë zjarri një person në Rrëshen. Në ngjarje është përfshirë edhe vëllai i tij Besmiri, i cili mbeti i plagosur aksidentalisht nga një plumb që e qëlloi në pjesën e dorës nga vëllai i tij.