PSG-ja i prish planet Realit

Reali i Madridit kishte arritur një akord paraprak me Monakon për transferimin e sulmuesit 18-vjeçar Kilian Mbape në Spanjë, por duket se tashmë çdo gjë ka ndryshuar. Sipas asaj që raporton “Marca”, klubi i PSG-së i ka prishur planet e kampionëve të Europës duke qenë se ka ndërhyrë në negociata dhe ka bindur kampionët e Francës që futbollisti të transferohet drejt kryeqytetit francez.
Bindja e Monakos erdhi pasi PSG-ja ka rënë dakord që ta paguajë menjëherë shumën 180 milionë euro për blerjen e kartonit të Mbapesë, ndërsa akordi me Realin e Madridit ishte për 160 milionë euro që do të paguheshin menjëherë dhe 20 të tjera në varësi të klauzolave të marrëveshjes.
Sulmuesi francez, Kylian Mbape ka vendosur që të largohet nga Monako për të kaluar te rivali, PSG. Sipas “L’Equipe”, arsyeja kryesore pse Mbape zgjodhi PSG-në ishte paga e lartë, pasi ai do të përfitojë nga 18 milionë euro në sezon apo 12 më pak se sa Neymar.
Ndërsa, Monako në anën tjetër do të përfitojë 160 milionë euro dhe 20 milionë të tjera bonuse, në varësi të sukseseve të skuadrës dhe lojtarit. Për shërbimet e tij po interesoheshin edhe Real Madrid, Barcelona, Arsenal dhe Manchester City.