Koreja V. me plan të detajuar për sulm afër ishullit Guam

Koreja Veriore e ka prezantuar një plan të detajuar për lansimin e raketave në ishullin Guam, territor i Shteteve të Bashkuara në Oqeanin Paqësor, duke shtuar se vetëm me “një forcë të tillë absolute” mund ta përballojnë Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. Komandanti i Forcave Strategjike në Ushtrinë Popullore Koreane, gjenerali Kim Rak Gyom, është cituar të ketë thënë nga mediumi shtetëror KCNA, se Penjani është duke planifikuar të lansojë katër raketa Hwasong-12, të cilat do të fluturojnë mbi territorin e Japonisë dhe do ta arrijnë 30 kilometra larg ishullit Guam.
Në ishullin Guam, që gjendet 3,400 kilometra larg gadishullit korean, gjenden rreth 160,000 trupa të ushtrisë amerikane. Kim, ka thënë se plani do të finalizohet në mes të muajit gusht dhe më pas ushtria do të duhet të pres urdhrat nga lideri i Koresë Veriore, Kim Jong Un. Kim, ka thënë po ashtu se deklaratat e Presidentit Trump ka qenë të pakuptimta, duke mos e trajtuar seriozisht situatën e rëndë. Ai i ka bërë këto deklarata, duke iu referuar komenteve të Presidentit Trump, i cili ka thënë se Koreja do të përballet me “zjarr dhe ashpërsi, ashtu siç nuk ka parë bota më parë”, në rast se kërcënon prapë SHBA-në.
“Nuk mund të bisedojmë ndryshe me një person të tillë të paarsyeshëm, përveç përdorimit të forcës absolute”, ka thënë Kim.
Sekretari i Shtetit të SHBA-së, Rex Tillerson, ka thënë se ai beson që komentet e Presidenti Trump, kanë qenë “mesazh i qartë për gjuhën të cilën e kupton Kim Jong Un, pasi duket se ai nuk e kupton fjalorin diplomatik.
Në disa postime të tjera përcjellëse, Trump, ka thënë se SHBA, e ka arsenalin bërthamor më të fuqishëm në botë, mirëpo shpreson të mos e përdorë asnjëherë.
Sekretari i shefit të kabinetit të Japonisë, Yoshihide Suga ka thënë se kërcënimet e Penjanit për të nisur raketa në Guam janë “absolutisht të papranueshme”.
Koreja Veriore, ka lansuar raketën e dytë balistike interkontinentale më 28 korrik, duke pretenduar se ka kapacitet për të arritur në gjithë tokën amerikane.
Në përgjigje të kësaj, OKB-ja i ka vënë sanksionet më të rënda kundër Penjanit.