Valverde, evaziv për zëvendësimin e Neymar

Pas fitores së Barcelonës në trofeun “Joan Gamper”, trajneri Ernesto Valverde pranoi mundësinë e aktivitetit në merkato. Skuadra e Valverdes mundi të hënën Chapecoense 5-0 dhe pas lëvizjes rekord të Neymar te PSG, shtesat për të mbushur boshllëkun janë të mundshme. Trajneri i ri i punësuar donte t’i jepte fund diskutimit mbi transferimin e brazilianit, por ishte i paqartë në lidhje me një zëvendësues për të. “Ai ka qenë një lojtar i madh për Barcelonën, por nuk është më këtu dhe ne duhet të shohim përpara, tha Valverde. Unë nuk jam i interesuar të shikoj prapa. Duhet t’i shohim lojtarët që kemi dhe të zgjidhim problemet që mund të lindin për të fituar ndeshjet. Për momentin, unë kam disa lojtarë në ekip, që janë duke bërë mirë për mua, do të shohim nëse zhvillohet ndonjë gjë. E dimë se ky klub, ashtu si çdo klub tjetër, lëviz në përputhje me nevojat në merkato”.
Një prej atyre lojtarëve aktualisht në dispozicion është Gerard Deulofeu. Sulmuesi 23-vjeçar, i cili u kthye nga Evertoni në këtë sezon, me anë të klauzolës së blerjes nga klubi, shënoi dhe siguroi dy asiste në 45 minutat e tij në fushë kundër Chapecoense. Valverde beson se Deulofeu, pavarësisht se nuk është plotësisht i përshtatshëm aktualisht, mund të jetë një anëtar i vlerësuar i skuadrës së tij. “Në Tarragona, ai luajti 20 minuta, ndërsa në Gamper luajti në pjesën e parë. Ai ka rrjedhën, shpejtësinë dhe qëndrimin që mund t’i përdorim, nënvizoi Valverde. Deulofeu u largua nga fusha në fillim, por nuk desha të luante më shumë se 45 minuta, sepse nuk ishte trajnuar shumë për shkak të lëndimeve”. Barcelona e hap sezonin e ri të dielën, kur të përballet me Real Madridin në ndeshjen e parë të Superkupës së Spanjës.