Planet e Zidane dhe Mourinho për Superkupën e Europës

Real Madrid dhe Manchester United do të luftojë të martën për të fituar Superkupën e Europës, e cila do të luhet në orën 20:45 në Shkup të Maqedonisë. Fituesit në fuqi të Champions-it dhe “Europa League”, respektivisht, do të tentojnë trofeun e parë sezonal. Të dy trajnerët kanë marrë në shqyrtim tashmë edhe formacionet e tyre. Zidane pritet të hedhë në fushë dhjetë lojtarë të formacionit të finales së Cardiff-it, me të cilin fitoi kundër Juventusit, qershorin e kaluar. Parashikohet vetëm mungesa e Cristiano Ronaldos, i cili është ende duke luftuar të kapë ritmin e stërvitjes. Formacioni i “Los Blancos” pritet të jetë: Keylor, Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo, Casemiro, Kroos, Modriç, Isco dhe Benzema.
Bale ose Asensio do të kompletojë formacionin e Zidanes kundër Manchester United. Në kahun tjetër është Jose Mourinho, që mediton të aktivizojë pesë lojtarë në mbrojtje. Në skuadrën angleze, megjithatë, ka më shumë pikëpyetje mbi skema dhe emrat. Mourinho ka testuar të tijtë kundër Sampdorias me pesë lojtarë në mbrojtje dhe po mediton përsëri të njëjtën gjë për shkak të Bailly, Jones dhe Rojo nuk janë gati për këtë finale. Në mesfushë, pyetja është nëse portugezi do të zgjedhë Fellaini apo të porsaardhurin Matiç. Në ofensivë pritet të luajnë Lukaku, Rashford dhe Mkhitaryan.