Ballina Bota & Rajoni Rohani rizgjidhet president i Iranit

Rohani rizgjidhet president i Iranit

epa05764307 A handout photo made available by the presidential official website shows Iranian President Hassan Rouhani speaking during an event to mark National Day of Space Technology, in Tehran, Iran, 01 February 2017. According to official media sources, Rouhani described President Donald Trump's executive order barring US entry to refugees and citizens from seven Muslim-majority nations including Iran as 'wrong' and 'unfair'. EPA/PRESIDENTIAL OFFICIAL WEBSITE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

“Unë e konfirmoj votën dhe të emëroj si President të Republikës”, ka thënë lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, në një ceremoni në Teheran, ku ishin pjesëmarrës zyrtarë iranianë dhe personalitete të vendit e të jashtme.
Rohani, 68-vjeçar, e ka fituar mandatin e dytë gjatë muajit maj.
Ai pritet të kryejë betimin në Parlamentin iranian më 5 gusht.
Gjatë komenteve të tij Rohani ka bërë thirrje për unitet.
“Ua zgjas dorën të gjithë atyre që kërkojnë më të mirën për vendin”, ka thënë ai, duke premtuar se do të vazhdojë përpjekjet e tij për të rregulluar marrëdhëniet me botën.
“Nuk do ta pranojmë kurrë izolimin”, ka thënë Rohani.
“Marrëveshja bërthamore është shenjë e vullnetit të mirë të Iranit në skenën ndërkombëtare”, ka thënë ai duke iu referuar marrëveshjes me fuqitë botërore, përmes së cilës, Iranit i duhet të zvogëlojë aktivitetet bërthamore në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Exit mobile version