Nga Maradona te Neymar, historia e largimeve të mëdha nga Barcelona

Historikisht, Barcelona ka pasur gjithmonë probleme me figurat e saj të mëdha. Klubi katalanas është përpjekur gjithmonë që të ketë lojtarët më të mirë në botë, ia ka arritur kësaj, por shumica e tyre kanë shkuar nga dera e pasme. Kjo gjë filloi me Maradonën, u pasua nga Figo, Laudrup, Shuster, Rivaldo, Romario, Ronaldinho dhe përfundon, të paktën deri më tani, nga Neymar. Maradona ishte një nga blerjet e para të mëdha të Barcelonës. Ai u bashkua me klubin katalanas në sezonin 1982-1983, i ardhur nga Boca Juniors. Qëndroi aty për dy sezone, me një paraqitje të parregullt. Lëndimi i rëndë, i pësuar pas një ndërhyrjeje të ashpër të Goikoetxea, lojtar i Athletic, ishte një nga shkaqet që performanca e tij nuk rezultoi siç pritej, pa harruar jetën e tij të keqe jashtë fushe. Më 5 maj 1984, në fund të finales së Kupës së Mbretit (humbja 1-0 kundër Athletic) ishte protagonist i një rrahje të rëndë ndërmjet lojtarëve të të dy ekipeve. Ai sulmoi Miguel Angel Sola dhe u ndalua për tre muaj, pa qenë në gjendje të luajë. Ky sanksion, ndjenja pak e mbështetur nga direktiva dhe problemet ekonomike për shkak të keqmenaxhimit të përfaqësuesit të tij, Jorge Czysterpiller, udhëhoqën lamtumirën e tij për Barcelonën. Napoli pagoi për të 1.185 milionë pesetas (rreth 7,100 milionë euro).