Juve mposht Romën me 11-metërsha

Juventusi fiton me 11-metërsha testin e titullit ndaj Romës në Champions Cup. 1-1 përfundoi koha e rregullt mes dy rivalëve të Serisë A në “Gillette Stadium” të Foxborough në Masachusets, por në llotarinë e penalltive bardhezinjtë u treguan më të saktë, duke mos gabuar asnjë gjuajtje, ndërsa për verdhekuqtë dështoi Tumminelo, që në tentativën e parë. Sa u përket 90 minutave të kohës së rregullt, të dyja skuadrat e nisën takimin me shumë emra të rëndësishëm në formacion, duke shfaqur nivel të lartë lojë. Në minutën e 29-të, Mario Mandzukiç lëviz bukur pas shpinës së mbrojtjes së Romës i shërbyer nga Alex Sandro, dhe pasi shmang edhe portierin Alisson, e dërgon topin në rrjetë. Me avantazhin minimal të bardhezinjve mbyllet pjesa e parë.
Pjesa e dytë nis me ndryshime të shumta në të dy kampet, madje në të 66-ën Alegri i jep mundësinë e debutimit Bernardeschit që mori vendin e Dybalas. Në këtë fraksion Roma ishte më e freskët dhe pas një presioni të vazhdueshëm arrin të barazojë me Edin Dzekon, që u shërbye nga Kolarov.
Në përfundim të 90 minutave dhe kohës shtesë, nisi llotaria e 11-metërshave, ku që në tentativën e parë gaboi Tumminello për verdhekuqtë. Edhe pse Pellegrini, Iturbe, Peres dhe Under u treguan të saktë për Romën, në fund festa ishte për Juventusin, pasi realizuan të gjithë me radhë, Lihsteiner, Barzagli, Bernardeschi, Khedira dhe Costa.
E ardhmja e Mbaye Niang është në udhëkryq. Sulmuesi i Milan-it, kërkohet nga Torino, me trajnerin Sinisa Mihajloviç që prej kohësh është admirues i Senegalezit. Nga ana tjetër edhe trajneri serb është një person që Niang e vlerëson shumë dhe kjo mund të jetë faktori kryesor që të bindë lojtarin të largohet nga kuqezinjtë, për t’u transferuar te klubi granata.
Alex Sandro është një ndër emrat më të përfolur në këtë merkato vere, me mbrojtësin e Juventus-it që kërkohet nga shumë ekipe. Megjithatë, klubi bardhezi nuk ka ndërmend të privohet nga shërbimet e 26-vjeçarit. “Zonja e Vjetër” e bënë të qartë se braziliani është shumë i rëndësishëm për skuadrën dhe nuk mendojnë ta shesin.