Agresioni rus kërcënim për vendet balltike

U.S. Vice President Mike Pence, second from right, accompanied by the leaders of Baltic States, from left, Estonia President Kersti Kaljulaid, Latvia President Raimonds Vejonis and Lithuanian President Dalia Grybauskaite, speaks during a news conference following his meeting in the Kadriorg Palace in Tallinn, Estonia, Monday, July 31, 2017. Pence arrived in Tallinn for a two day visit where he will meet Baltic States leaders to discuss regional security issues as well as economic and political topics. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence siguroi dje udhëheqësit e vendeve balltike se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për mbrojtjen e rajonit. Në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentët e Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë, zoti Pence tha se, “Rusia është një kërcënim i paparashikueshëm” ndërsa shfaqi shpresën për përmirësimin e marrëdhënieve me Moskën.
Nënpresidenti amerikan, Mike Pence, tha dje se nuk ka kërcënim më të madh për shtetet balltike se sa “spektri i agresionit” nga Rusia, ndërsa ai premtoi mbështetje për aleatët e NATO-s, Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë.
“Në këtë moment Rusia përpiqet të ripërcaktojë kufijtë ndërkombëtarë me forcë, të dëmtojë demokracitë e vendeve sovrane dhe të përçajë vendet e lira të Evropës. Nën udhëheqjen e Presidentit Donald Trump, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë çdo përpjekje për të përdorur forcën, kërcënimet apo ndikimin keqdashës në shtetet balltike apo kundër çdo aleati të traktatit”.
Zoti Pence foli në Talin, kryeqyteti i Estonisë, pas takimit me presidentin estonez, Kersti Kaljulaid, presidentin e Letonisë, Raimonds dhe presidenten e Lituanisë, Dalia Grybauskaite.
Nënpresidenti amerikan tha se kërkesa e Moskës për të shkurtuar 755 anëtarë të personelit diplomatik amerikan nuk do ta pengojë angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj aleatëve.
“Ne shpresojmë për ditë më të mira, për marrëdhënie më të mira me Rusinë, por veprimet e fundit diplomatike të ndërmarra nga Moska nuk do të pengojnë angazhimin e Shteteve të Bashkuara për sigurinë tonë, atë të aleatëve tanë dhe sigurinë e vendeve që duan liri në mbarë botën”.
Zoti Pence vlerësoi gjithashtu Estoninë për përmbushjen e angazhimit financiar ndaj aleancës së NATO-s duke shpenzuar të paktën 2 për qind të Prodhimit të Përgjithshëm të Brendshëm për mbrojtjen dhe tha se Letonia dhe Lituania do ta arrijnë këtë nivel vitin e ardhshëm. Presidenti Trump ka përsëritur thirrjet që vendet e NATO-s të shtojnë shpenzimet e mbrojtjes.
Estonia, Letonia dhe Lituania kanë kërkuar shprehje konkrete të mbështetjes ushtarake amerikane. Shqetësimet rreth ekspansionizmit rus janë rritur ndjeshëm në rajonin e Balltikut pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014.
Nënpresidenti Pence do të shkojë në Gjeorgji ku trupat amerikane dhe të partnerëve të NATO-s kanë filluar manovra ushtarake të dielën dhe më pas ai shkon në Mal të Zi, anëtari më i ri i aleancës.
“Mesazhi im për shtetet balltike, mesazhi im kur të vizitoj Gjeorgjinë dhe Malin e Zi do të jetë i njëjtë. Për aleatët tanë këtu në Evropën Lindore: Ne jemi me ju, ne qëndrojmë përkrah jush për lirinë dhe është një nder i madh për mua që ndodhem këtu”, tha nënpresidenti.
Duke iu referuar perspektivës së shtimit të sanksioneve amerikane kundër Rusisë, që Kongresi miratoi javën e kaluar me shumicë dërrmuese, zoti Pence tha se ai dhe presidentit Trump “presin që sjellja e Rusisë të ndryshojë.
Zoti Pence tha se pret që Presidenti Trump të nënshkruajë projektligjin e sanksioneve, i cili vendos masa ndëshkuese ndaj Koresë së Veriut, Iranit, si dhe Rusisë.