Ballina Aktualitet Prokuroria zbulon grupin që fuste drogë në burgun e Durrësit

Prokuroria zbulon grupin që fuste drogë në burgun e Durrësit

Prokuroria ka zbuluar pas disa muaj hetismesh grupin që fuste drogë tek të burgosurit në burgun e Durrësit. Pesë persona janë vënë në pranga gjatë një operacioni të koduar “psikologu” që çoi në goditjen e një rrjeti kriminal që fuste drogë në burgun e Durrësit. Nga një hetim dy mujor u zbulua se i përfshirë ishte edhe psikologu i burgut, Arjan Belishova 49 vjeç. Të arrestuarit e tjerë janë Astrit Hushi 50 vjeç, Saimir Zotkaj 32 vjeç i burgosur, Serxhio Shtjalshi 24 vjeç shitës në burgun e Durrësit dhe Sadiol Duma 38 vjeç.
Policia thotë se, Astrit Hushi i dyshuar në rolin e ndërmjetësit, siguronte lëndën narkotike tek Sodiol Duma i dyshuar në rolin e furnizuesit, dhe ia jepte Arjan Belishovës (i dyshuar në rolin e korrierit).
Belishova ia dorëzonte lëndën narkotike Saimir Zotkaj, i cili është i burgosur në I.E.V.P. Durrës. Saimir Zotkaj (i dyshuar në rolin e shpërndarësit) e shpërndante lëndën narkotike në ambientet e burgut.
Serxhio Shtjalshi, punonjës në lokalin e burgut merrte lekët nga Saimir Zotkaj dhe ia jepte Astrit Hushit, lekë me të cilat ky i fundit blinte lëndën narkotike dhe paguante psikologun.
Astrit Hushi është kapur në flagrancë më 27 korrik duke i dhënë lëndën narkotike Arjan Belishovës, të ndarë në doza, si edhe një sasi lekësh për punën që do kryente A. Belishova, duke e futur lëndën narkotike në ambientet e burgut. Kështu, gjatë operacionit u sekuestruan 42.5 gr heroinë, 13 gr kokainë, 36 gr kanabis, 2 peshore elektronike, 3250 euro dhe 27.500 lekë. Nga veprimet hetimore të kryera janë zbardhur dhe dokumentuar 6 ngjarje, ku shtetasit e mësipërm dyshohet se janë të implikuar.

Exit mobile version