Ballina Sport Spalletti: I lumtur që do të drejtoj Interin

Spalletti: I lumtur që do të drejtoj Interin

Firma mungon, por Luciano Spalleti është trajneri i ri i Interit. Ende nuk ka asgjë zyrtare, por tashmë zikaltërit kanë emrin e ri të teknikut që do t’i udhëheqë ata për sezonin e ardhshëm. Do të jetë ish-trajneri i Romës, ai që do të drejtojë anijen e Interit, ku sigurisht objektivi kryesor është rikthimi i skuadrës në Champions. Mes palëve ende nuk është firmosur asnjë kontratë, por është vetë Spalleti ai që ka deklaruar se çdo gjë është në rregull dhe se është shumë i lumtur që do të drejtojë një skuadër si Interi.
“Jam i lumtur. Çfarë pres nga udhëtimi? Duhet ta mbajmë një konferencë për shtyp, pastaj nëse punojmë në mënyrë korrekte i bëjmë gjërat e rregullta. Nënshkrimi? Jemi ende me të vjetrën, i bëjmë të gjitha me një shtrëngim duarsh”, ka deklaruar Spaletti pas arritjes në Milano. “A jam i kënaqur të punoj me Sabatinin? E tepërt ta them, është njeri i mirë dhe di të punojë nën presion, është e lehtë të punosh me persona që kanë respekt, cilësi dhe kontakt me atë që i rrethon”, ka shtuar ai. Spalletti në sezoni e fundit e ka drejtuar Romën, derisa në të kaluarën ka udhëhequr ekipet si: Zenit, Empoli, Sampdoria, Venezia, Udinese dhe Ancona.
Ndërkohë drejtori sportiv i ekipeve të Suning ka dhënë vlerësimin e tij për Spalletin, duke e cilësuar atë si një personazh, i cili ka kapacitetet për të arritur gjëra të mëdha. Në orët e ardhshme do të vijë dhe prezantimi i trajnerit, ku do të bëhen publike detaje nga akordi i arritur. Përsa i përket çështjes së Perisiç, drejtues të klubit zikaltër, deklarojnë se nuk kanë biseduar me të, fakt që ndoshta shton dyshimet për një largim të mundshëm të kroatit. Kandidatët që kanë shfaqur interes për të pasur në dispozicion shërbimet e sulmuesit të krahut, nuk mungojnë. Man.United ka ofruar 52 milionë euro. Largimi i tij për Interin konsiderohet si i nevojshëm për shkak të fair play-t financiar.

Exit mobile version