Dortmund bëhet me trajner të ri

Borussia Dortmund nuk ka pritur gjatë që ta gjejë pasardhësin e Thomas Tuchelin, i cili u largua nga skuadra në fund të sezonit. Ekipi nga Bundesliga trajner të ri e ka emëruar holandezin, Peter Bosz, i cili së fundi e ka drejtuar Ajaxin. “Peter Bosz është trajneri i ri i Dortmundit. Kontrata do të zgjasë deri në vitin 2019”, thuhet në njoftimin e klubit.
Që pas largimit nga drejtimi i Dortmundit, Thomas Tuchel po pret ofertën e duhur për të rinisur aventurën në stol teksa disa prej tyre i ka refuzuar. Një prej tyre është ajo e Bayer Leverkusen ku sipas agjentit të tij nuk është në lartësinë e trajnerit gjerman. Ai tha se Tuchel për momentin do të marrë disa pushime dhe do të ndjekë zhvillimet në merkato, por sipas mediave gjermane, Tuchel synon të trajnojë në Premier League.