Hazard, tre muaj larg fushave

Një dëmtim në kavilje i Eden Hazard gjatë stërvitjes me kombëtaren e Belgjikës ka ndryshuar plotësisht fytyrën e merkatos së Real Madridid. Klubi spanjoll, i saposhpallur fitues i Ligës së Kampioneve, kishte përqendruar gjithçka rreth mesfushorit të talentuar belg. Me afrimin e tij, Zinedin Zidan mendonte se do t’i jepte një ndihmë më shumë repartit të avancuar, ku tashëm Garet Beil nuk e ka vendin të sigurt, ndërsa Hames Rodriguez përllogaritet si i larguar. Klubi ishte gati të paguante rreth 115 milionë euro në arkat e Çelsit për kartonin e mesfushorit, për të thyer çdo rekord të merkatos.
Por dëmtimi, një frakturë në këmbën e djathtë, do ta lërë Hazard 3 muaj pushim dhe kjo do të thotë që ai nuk do të jetë në gjendjen më të mirë deri në fundin e vitit 2017. Sigurisht, Reali nuk ka ndër mend që të bëjë një investim kaq të rëndësishëm në këto rrethana, ndaj tani do të përqendrohet te një objektiv tjetër: Kilian Mbape.
Afrimi i tij do të krijonte më shumë alternativa për sulmin e “Los blancos”, ku Kristiano Ronaldo ka bërë të qartë se nuk dëshiron të luajë si sulmues i mirëfilltë, por do të vazhdojë të luajë në krah, siç ka bërë vazhdimisht në karrierën e tij.
Eden Hazard rrezikon fazën e parë të kampionatit. Lajme të këqija vijnë për trajneri e “Bluve të Londrës” Antonio Conte. Mesfushori me tipare sulmuese, Eden Hazard është dëmtuar në pjesën e kaviljes gjatë stërvitjes me kombëtaren e Belgjikës. Dëmtimi e detyron 26-vjeçarin të braktisë dy takimet e radhës, miqësoren kundër Republikës Çeke dhe atë kundër Estonisë, e vlefshme për botërorin “Rusi 2018”. Por, ka edhe më shumë. Sepse për Hazard parashikohet një periudhë shumë e gjatë rikuperimi, 3 muaj larg fushave.
Stafi mjekësorë është në pritje të përgjigjes së analizave dhe në rast konfirmimi, atëherë belgu nuk do të mund dot të jetë i gatshëm për nisjen e fazës përgatitore dhe pjesën e parë të kampionatit. Në pritje të testeve mjekësore, tekniku i Chelsea-t, Antonio Conte po vëzhgon për të gjetur një zëvendues të denjë, derisa futbollisti të rikuperohet. Ndërkohë interes për mesfushorin, ka patur edhe nga ana e Realit të Madridit. Për këta të fundit, Hazard është shprehur, se nëse në drejtim të tij do të vinte ndonjë ofertë konkrete, ai do ta merrte në shqyrtim, por shtoi se momentalisht ai ka një kontratë 3-vjeçare me kampionët e Anglisë.