Shfuqizim taksës Rama për naftën, 250 lekë/litri më lirë

Shfuqizimi  i taksës së karburantit, për shkak të së cilës sot Shqiëpria është vendi me çmimin e karburantit më të lartë në Europë si dhe vendosje e një tavani për shndërrimin e energjisë elektrike me konkurruesin në Ballkan do të jenë dy vendimet e para të qeverisjes Basha, pas fitores së zgjedhjeve. Nga Durrësi, ku hapi fushatën elektorale dhe prezantoi ekipin fitues të këtij qarku, Lulzim Basha vendosi vendimet e forta që PD do të ndërmarrë nën drejtimin e qeverisë së ardhshme. Ndërsa tha se, programi ekonomik i PD mban vulën e ekspertëve profesionistë të Kancelares Angela Merkel, Basha bëri të ditur disa nga vendimet që do të marrë që në ditët e para të qeverisjes. “Vendimet e forta që do marrin do t’i hapin rrugë ekonomisë së fortë. 10 mijë të rinj dhe të reja do të ndjekin stazhet e punësimit me 200 mijë lekë në muaj, kjo është një politikë e mirëfilltë ekonomike që do të punësojë mijëra të rinj. Rimëkëmbje totale për peshkimin, bletarët, fermerët etj. Për mua, të parët do të jenë fermerët shqiptarë, njësoj si fermerët europianë, konkurrenca e pandershme do të marrë fund. Do të heq taksën Rama për naftën 240 lekë për litër karburanti që rëndon jo vetëm përdoruesit e automjeteve, por gjithë ekonominë. Sepse nafta është gjaku i saj , ulja e çmimit të naftës, çmimi i energjisë konkurrues në Ballkan, taksat më të ulëtat në Ballkan, kjo do të bëjë të mundur që të gjithë investitorët e huaj që vijnë rreth e rrothull Shqipërisë do të gjejnë një kryeministër që bën gjithçka për të krijuar vende të reja pune. Gjejnë lehtësitë e nevojshme”, u shpreh kreu i PD. Basha u kujtoi durrsakëve mashtrimet e Ramës për gjatë këtyre katër viteve, ndërsa vuri në dukje se, asnjë nga premtimet me të cilat ai erdhi në pushtet nuk është realizuar. Ai solli në vëmendje premtimin për 300 mijë vende të reja pune, por që sot jo vetëm që nuk ësntë hapur asnjë vend i ri pune, por papunësia është thelluar më shumë. Ai kujtoi shëndetësinë falas, projekt i cili jo vetëm nuk u shndërrua në falas, por u kushtoi shqiptarëve miliona euro për shkak të zhvatjes së oligrakëve pranë Ramës me tendera e koncesione. Basha tha se, programi i Partisë Demokratike do të rimëkëmbë ekonominë, ai foli për një sistem taksash që do të çlirojë ekonominë e familjeve shqiptare, bizneseve, papunësinë etj. “Këto katër vite që shkuan, ishin katër vite ku keni paguar qindra milionë euro taksa, Rama e mori këtë kohë për veten e tij, mblodhi këto miliarda euro, por a solli diçka për ju këto katër vite? Ku janë 300 mijë vendet e punës, ku është shëndetësia falas? Nuk përgjigjet, ka një javë që bën estradë, llafe e lloj-lloj llomotitjesh, por nuk jep llogari e nuk bën bilanc, nuk jep llogari. Kjo është arsyeja që refuzon edhe arsyeja që refuzon debatin me kryetarin e opozitën. Ju e konsideroni debatin forcë qytetarie dhe themel të demokracisë, jepini Edi Ramës një sinjal nga ky shesh për të dalë Edi Rama në debat publik me kryetarin e opozitës. Rama ka frikë të përballet me të vërtetat, sepse të vërtetat e Edi Ramës janë ndryshe nga të vërtetat tuaja. Kam takuar rininë e dëshpëruar për një vend pune, kam takuar pensionistë, të cilët siç e marrin pensionit e japin për energji e faturat e shtetit, kam takuar tregtarët, sipërmarrësit. Mos harroni papunësinë që solli, dëshpërimin që solli, krimin, drogën, pasigurinë, bëhuni gati t’i jepni forcë vendimit të madh që kemi marrë gjithë së baskhu, nga e gjithë Shqipëria  për një kryeministër të njerëzve, të durrsakëve të thjeshtë e punëtor, një kryeministër të ekonomisë. Unë premtoj se do të jem kryeministër i halleve tuaja dhe i zgjidhjeve tuaja. Unë jam gati të marr vendimet e vërshtira, ulja e TVSh, taksa e sheshtë 9%, pulla që do të bëjë të mundur që çdo tatimor që futet në ambjentet e biznesit do të shkojë për ndjekje penale. Koha ka ardhur të çlirojmë energjinë e rinisë, bizeseve, punës, koha ka ardhur t’i tregojmë vendin zuzarëve dhe maskarenjve, të korruptuar, që një grusht politikanësh që e sollën vërdallë këtë vend të lëshojnë vendin”, u shpreh Basha.

Pakti i 18 majit është kapitullimi i Republikës së Vjetër

Basha u ndal tek marrëveshja e 18 majit, marrëveshje e cila erdhi pas 90 ditë qendresë të fortë në Sheshin e Lirisë, deri sa beteja për zgjedhje të lira dhe të ndershme triumfoi. “Pakti i 18 majit është kapitullimi i Republikës së Vjetër dhe nënshkrimi i Republikës së Re. Kurrë më një grusht politikanësh nuk do t’iu kenë ju në dorë, ne do të ndryshojmë sistemin kushtetues, ju jap fjalën se, duke filluar me ndryshimet kushtetuese, nga shtatori ju jo vetëm do të zgjidhni drejtpërdrejt përfaqësuesit tuaj në Parlament dhe në zyrat e shtetit, por do të keni të drejtën të shkarkoni deputetët pa u përfunduar mandate, nëse nuk luftojnë për ju, por për xhepat e tyre. Ky është ndryshimi që po vjen, diçka e madhe po ndodh në Shqipëri. Unë dhe ekipi im, burra dhe gra, të trajnuar me vlerat më të mira europiane. Mund të kisha qenë atje, duke jetuar jetën time, por jam këtu, sepse borxhi që kam këtij vendi pret për t’u shlyer, për mundësitë që më dhanë mua t’i ketë çdo i ri dhe çdo e re në Shqipëri. Ky është motivi im, karburanti, forca ime që më mbajti bashkë me ju. Në 90 ditë të betejës edhe kur beteja dukej e vështirë, unë e dija se kjo ditë do vinte dhe sheshet do mbusheshin. Përgatitëm bashkë me ekipin më të mirë programin e Republikës së Re, me ekonomistët më të mirë në Shqipëri, të çerfitifkuar nga institucionet më ekspertë të Europës”, tha Basha.

900 milionë euro koncesione e tendera luksi, bilanci Rama në katër vite

550 milionë euro të zhvatura nga paratë e shqiptarëve përmes dhënies së njerëzve pranë koncesioneve si dhe 350 milionë euro tendera luksi është i vetmi bilanc i Ramës në katër vite qeverisje. Basha garantoi dje nga Durrësi se koha e rrënimit të ekonomisë do të marrë fund dhe se Republika e Re është rruga përmes të cilës vendi hap një kapitull të ri në zhvillimin ekonomik dhe të ardhmen e shqiptarëve. “Ekonomia e fortë do na japë shanset për një të nesërme të sigurtë. I ka dhënë vetëm 14 veta mbi 350 milionë euro tendera luksi që nuk sjellin. 550 milionë euro koncesioneve katër vetave për 10 vjet që sjellin rrënimin e ekonomisë, ekonomia e shkatërruar, dhe asnjë vend i ri pune. Është e vështirë të çash në Shqipërinë e Edi Ramës, sepse vetëm 15 veta rreth Edi Ramës përfitojnë nga politikat e tij, por Shqipëria nuk janë ata, Durrësi nuk është Vangjush Dako, as një grusht kriminelësh, Durrësi jeni ju. Ekonomia është në lëngatë. Unë do të jem kryeministri i punës dhe jo i fasadave. Ora e vendimmarrjes po afron. Tre javë kanë mbetur, bëjeni natën ditë që ta bëjmë bashkimin tonë kaq të madh. Nuk ka ndodhur asnjëherë dhe askund, 27 vite në Shqipëri dhe në Europë që të gjithë partitë opozitare të bashkohen në një sigël, në numrin 6, sepse na bashkoi kauza juaj, kauza jonë, ndërsa ata janë të përçarë, sepse i ndau tepsia. E kanë mendjen vetëm tek pushteti i tyre. Unë do të vendos çdo minutë të jetës sime në dispozicionin tuaj, për hallet tuaja, për problemet tuaja. Ky është premtimi im. Koha ka ardhur, vendimi është marrë, jepini forcë këtij vendimi, shtojeni këtë bashkim”, u shpreh Basha.

Kavaja ringritje të fuqishme me PD

Kavaja priti në mënyrë madhështore Lulzim Bashën dhe ekipin e tij fitues, ndërsa iu bashkua projektit të Republikës së Re që nis ditën pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Në katër vite, e vetmja gjë që Rama u ofroi kavajasve ishte modeli i krimit, model të cilin Kavaja më 25 qershor do ta ndëshkojë me votë. Basha u prezantoi kavajasve projektin e PD për Republikën e Re dhe ndryshimin që ajo do të sjellë në shërbim të të gjithë shqiptarëve. Basha foli për mbështetjen ndaj të rinjve, burrave dhe grave, pensionistëve, bizneseve dhe sipërmarrjeve të mëdha. Në mënyrë të veçantë, ai u ndal edhe tek prezantimi i pikave të programit përsa i përket bujqësisë dhe fermerëve. Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nga mitingu elektoral në Bashkinë e Kavajës tha se, kryeministri Edi Rama bën “spektakël” vetëm për të bërë bilancin me premtimet e pambajtura. “E pashë në mitingun ku prezantuan atë kandidatin tjetër që i ndërrojnë si kuajt e lodhur. E pashë. Nuk kishte çfarë thoshte në mes të Kavajës. Ka veshur tuta, bën estradë, bën karikatura me elefantë, me zebra, me cjapë, me dele. Pritni të bëjë edhe vertikalen, vetëm e vetëm që të mos bëjë asnjë bilanc, vetëm e vetëm që ta fshijë nga mendja e njerëzve premtimin për 300 mijë vende pune. Kujton se do ta shtyjë me spektakël tre javë. Tre javë me variete në vend që të përballet me bilancet e tij. Mund ta shtyjë tre ditë, por tre javë me spektakël as Madona nuk e shtyn dot, jo më Edi Rama. Ora e bilancit ka ardhur. Ora e së vërtetës ka ardhur Edi Rama këtu në Kavajë. Përballu me dështimin total të mos mbajtjes së premtimeve”. Kreu i PD-së, ishte në Kavajë ku ka prezantuar edhe kandidatin për kryetarin e Bashkisë, Isa Sakjan. Duke folur për programin politik të Republikës së Re, Basha ka bërë të ditur edhe vendimet e para që do të marrë ai në momentin që do të bëhet kryeministër. “Ulja e taksave. Ulja e TVSH dhe kthimi i miliona eurove në xhepat e shqiptarëve të marra nga xhepat e oligarkëve, janë vendimet e para që do të marrë si kryeministër”, u shpreh Basha. Më pas, ai tha se “qindra miliona euro që sot i merr Vilma Nushi, do të kthehen në më shumë shtretër për spitalet, më shumë përkujdesje për shqiptarët. Shëndetësia falas është mashtrim”.