SHBA: Koreja e Veriut, rrezik i qartë dhe imediat

Në krye të një delegacioni të fuqishëm amerikan, Sekretari i Mbrojtjes, Jim Mattis, ndodhet në Singapor për të marrë pjesë në punimet e konferencës më të rëndësishme të Azisë në fushën e mbrojtjes. Gjatë fjalës së tij në takimin e Dialogut Shangri-La, zoti Mattis e cilësoi Korenë e Veriut një rrezik të qartë dhe imediat. Sekretari Mattis gjithashtu dënoi mospërfilljen e ligjit ndërkombëtar nga Kina nëpërmjet militarizimit të ishujve artificialë.
Në fjalën e tij në takimin e Dialogut Shangri-La, Sekretari amerikan i Mbrojtjes dënoi veprimet e papërgjegjshme të Koresë së Veriut.
“Së bashku me deklarata të papërgjegjshme, programi aktual i Koresë së Veriut sinjalizon qartë se synimi është zotërimi i raketave balistike me armatim bërthamor, madje edhe me rreze ndërkontinentale duke kërcënuar kështu drejtpërdrejt aleatët tanë në rajon dhe vendet partnere në mbarë botën. Presidenti Trump e ka bërë të qartë se epoka e durimit strategjik ka përfunduar. Nga aspekti i sigurisë kombëtare, Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë rrezikun nga Koreja e Veriut, si një rrezik të qartë dhe imediat”, tha Sekretari Mattis.
Megjithëse vlerësoi angazhimin e Kinës për të punuar së bashku me komunitetin ndërkombëtar, ai përmendi se do të ketë natyrisht konkurrencë ndërmjet dy ekonomive më të mëdha të botës, Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, por se konflikti mund të shmanget. Sidoqoftë, Sekretari Mattis dënoi aktivitetin e Kinës për të marrë sa më shumë territor në Detin e Kinës së Jugut.
“Qëllimi dhe përmasat e aktivitetit të Kinës në Detin e Kinës së Jugut ndryshon nga vendet e tjera, për shkak të militarizimit, mospërfilljes nga Kina të ligjit ndërkombëtar, përbuzjes së interesave të vendeve të tjera, si dhe refuzimit për të gjetur zgjidhje me mirëkuptim për mosmarrëveshjet”, deklaroi Sekretari Mattis.
Në përgjithësi, fjalimi i Sekretarit Mattis ruajti një ton pozitiv dhe shpresëdhënës për bashkëpunimin dhe paqen në rajonin e Azi-Paqësorit, ku zyrtarët amerikanë kanë punuar me prioritet për forcimin aleancave dhe partneritetit.

Trump nuk do të ndalojë dëshminë e Comey

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump njoftohet se nuk ka në plan të përdorë privilegjin ekzekutiv për të ndaluar ish-drejtorin e FBI-së James Comey të dëshmojë në Kongres rreth bisedave me presidentin në lidhje me ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare. Privilegji ekzekutiv është një pushtet i përdorur nga dega ekzekutive e qeverisë amerikane për të kthyer mbrapsht kërkesa për dokumenta apo për të hedhur poshtë kërkesa për dëshmi nga zyrtarë të lartë.
Vendimi u njoftua nga gazeta Neë York Times, e cila citoi dy zyrtarë të lartë anonimë të administratës Trump.
Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Sean Spicer u tha gazetarëve të premten se ai nuk kishte dijeni nëse presidenti do të përpiqet të bllokojë dëshminë e zotit Comey.
Si drejtor i FBI-së, Comey kryesonte hetimin e agjencisë rreth ndërhyrjes ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar dhe nëse anëtarë të fushatës Trump bashkëpunuan në mënyrë të paligjshme me Rusinë.
Është vendosur që ish-shefi i FBI-së të dëshmojë përpara Komisionit të Senatit për Zbulimin, i cili po kryen gjithashtu një hetim mbi zgjedhjet dhe bashkëpunimet e mundshme.
James Comey pritet t’u tregojë ligjvënësve rreth disa diskutimeve që ai ka patur me presidentin Trump, duke përfshirë një gjatë të cilit presidenti i kërkoi atij të pezullonte hetimin mbi ish-këshilltarin për sigurinë kombëtare Michael Flynn.
Ka disa hetime të ndryshme që po kryhen nga komisionet në Kongres për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet amerikane, si dhe për ndonjë rol të mundshëm që mund të kenë patur në këtë ndërhyrje bashkëpunëtorët e zotit Trump gjatë fushatës elektorale. Përveç Kongresit, Departamenti i Drejtësisë caktoi ish-drejtorin e FBI-së Robert Mueller si këshilltar të posaçëm për të hetuar nëse ndihmësit e fushatës Trump bashkëkunuan në mënyrë të paligjshme me Rusinë.
Hetimet filluan pasi agjencitë amerikane të zbulimit arritën në përfundimin se Rusia kreu sulm kibernetik në kompjuterat e Komitetit Kombëtar Demokrat (DNC) vitin e kaluar, me qëllim për t’i shkaktuar dëm fushatës së kandidates së Partisë Demokratike për presidente Hillary Clinton.
Presidenti Trump ka hedhur poshtë akuzat për bashkëpunim me Moskën dhe vlerësimin e agjencive të zbulimit të Shteteve të Bashkuara se Vladimir Putin urdhëroi një fushatë ndikimi që kishte për qëllim ndërhyrje në zgjedhjet e nëntorit. Presidenti rus Putin ka përsëritur se nuk ka prova mbi përfshirjen e Kremlinit në zgjedhje.