Benevento në finalen play off kundër Karpit

Do të jetë Karpi–Benevento finalja e play offit, që do të përcaktojë skuadrën e tretë që do të ngjitet në Serinë A për sezonin 2017-2018. Skuadra ka kampanja barazoi 1-1 në takimin e dytë ndaj Perugias dhe falë fitores 1-0 në fushës së saj në takimin e vajtjes pret biletën për sfidën më të rëndësishme të sezonit.
Deri në minutën e 81-të të këtij takimi kjo ndeshje ishte mbërthyer në barazim 0-0, por pikërisht 9 minuta para përfundimit të kohës së rregullt shënoi Puscas i Beneventos, finalizim që praktikisht i dhuroi kualifikimin sepse vendasve u duheshin 2 gola për të siguruar kualifikimin.
Në minutën e parë shtesë Nicastro barazoi shifrat, por në tre minutat e mbetura Periugia e pati të pamundur për të gjetur golin që do t’i jepte finalen.
Dy sfidat finale do të zhvillohen më 4 dhe 8 qershor.