Atentat ish-ministrit të Shëndetësisë në Maqedoni

Ish-ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë, Nikolla Todorov, është qëlluar me armë zjarri përpara Ministrisë së Shëndetësisë në Shkup. Lajmin e ka konfimuar policia dhe Ministria e Punëve të Brendshme.
Sulumesi është arrestuar dhe policia e ka dërguar në stacionin policor ku është marrë në pyetje.
Policia është duke punuar për të zbardhur rastin dhe do të kërkojë për më shumë informacione rreth të incidentit që ka ndodhur.
Ministri i ri i Shëndetësisë, Arben Taravari, në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se ai nuk ka qenë në punë dje, pasi ishte informuar rreth incidentit. Taravari ishte planifikuar të takohej me kabinetin ministror në orën 12:30.
Todorov ka qenë ministër i krahut të djathtë të qeverisë paraprake VMRO-DMPNE, të udhëhequr nga ish-kryeministri Nikola Gruevski. Burime jozyrtare nga partia e Todorovit kanë thënë se ai nuk është plagosur.
Burime policore u kanë thënë mjeteve të informimit se sulmuesi Lupço S. (1957) nga një fshat i Velesit kishte shtënë dy herë me revole ndaj ish-ministrit, por në incident nuk pati të lënduar. Sulmuesi është kapur menjëherë nga truprojet e z. Todorov dhe ai ndodhet në një prej stacioneve të policisë në Shkup. Ministria e Punëve të Brendshme thotë se ende nuk dihen motivet e sulmit.
Zoti Todorov po shkonte në ministri për t’ia dorëzuar zyrën ministrit të ri të Shëndetësisë, Arben Taravari.
Qeveria e re e Maqedonisë u miratua me 62 vota pro, 44 kundër dhe pesë abstenime pas një debati prej dy ditësh në Parlament.
Formimi i qeverisë së re pritet t’i japë fund krizës politike që e ka mbajtur vendin pa qeverisje funksionale që nga viti 2015. Pas krizës që pasoi një aferë përgjimesh të qeverisë së ish-kryeministrit Nikola Gruevski. Partia e këtij të fundit ishte në pushtet që nga viti 2006.