Ballina Sport Aubameyang largohet nga Dortmund

Aubameyang largohet nga Dortmund

Pierre Emerik Aubamejang pritet të zyrtarizohet shumë shpejt si përforcimi më i ri i PSG-së. Sulmuesi nga Gaboni ka zgjedhur t’i bashkohet gjigantëve francezë me të cilët ka gjetur dje gjuhën e përbashkët sa u përket detajeve ekonomike.
Pierre Emerick Aubameyang i ka ditët të numëruara te Borussia e Dortmundit. Pas trajnerit Thomas Tuchel, sulmuesi nga Gaboni do të jetë largimi i radhës nga verdhezinjtë. Janë të sigurta për këtë mediat gjermane që bëjnë me dije, se 27-vjeçari e ka mbyllur aventurën e tij në “Signal Iduna Park”, duke treguar edhe një detaj interesant me Aubameyang që ka shitur shtëpinë e tij në Dortmund pasi sezonin e ardhshëm nuk do të jetë pjesë e Borussias. Klubi i ri i Aubameyang do të jetë me shumë gjasa Paris Saint Germain.
Lojtari ka arritur marrëveshjen me drejtuesit e skuadrës kryeqytetase dhe te Parisi do të jetë një nga tre lojtarët më të paguar së bashku me Edinson Cavanin dhe Thiago Silvën pasi do të përfitojë plot 14 milionë euro në sezon. Këtë javë Aubameyang ka biseduar nga afër me presidentin e Paris Saint Germain-it, Nasser al-Khelaiffi, me të cilën ka rënë dakord për gjithçka. Për të bindur Dortmundin të lejojë largimin e sulmuesit afrikan drejtuesit e Paris Saint Germain pritet të vendosin në pjatë shumën e 70 milionë eurove, për të blerë kartonin e Aubameyang.

Exit mobile version