Ballina Sport Vinicius vendos rekord

Vinicius vendos rekord

16-vjeçari brazilian Vinicius, që u transferua pak ditë më parë tek skuadra e Real Madrid ka vendosur një rekord, duke u bërë futbollisti më i shtrenjtë në botë për moshën nën 18 vjeç. Plot 45 milionë kanë paguar madrilenët për kartonin e talentit të Flamengos.
Vinicius ka lënë pas në listë lojtar si Kristiano Ronaldo, Runi apo edhe Serxhio Aguero. Diferenca e këtyre të fundit nga vendi i parë lëviz me një shifër goxha të lartë dhe disi absurde.
10 blerjet më të shtrenjta të historisë së futbollit, nën moshën 18 vjeç:
1) Vinicius Zhunior (Real Madrid, 2018/2019) – 45 milionë
2) Luk Shou (Mançester Junajtid, 2014/2015) – 37,50 milionë
3) Uejn Runi (Mançester Junajtid 2004/2005) – 37 milionë
4) Renato Sançez (Bajern Mynih, 2016/2017) – 35 milionë
5) Antonio Kasano (Roma, 2001/2002) -28,50 milionë
6) Aleksandër Pato (Milan, 2007/2008) – 22 milionë
7) Serxhio Aguero (Atletiko Madrid, 2006/2007) – 21,70 milionë
8) Kristiano Ronaldo (Mançester Junajtid 2003/2004) – 19 milionë
9) Stefan El Sharaui (Milan, 2011/2012) – 15,50 milionë
10) Romelo Lukaku (Çelsi, 2011/2012) – 15 milionë

Exit mobile version