Ballina Sport Cikalleshi po shkëlqen në Turqi

Cikalleshi po shkëlqen në Turqi

Sokol Cikalleshi po përjeton një nga momentet më të mira në karrierë në kampionatin turk, aty ku iu desh të ringrihej pas një periudhe jo fort të kënaqshme në sezonin e dytë me Bashakshehirin. Tashmë pjesë e Akhisarit, skuadër me të cilën ka shënuar 5 gola në 10 ndeshje, 2 vetëm në përballjen e fundit me Gaziantepsporin, 26-vjeçari tregon se synimi është mbyllja e kampionatit në vendin e shtatë. “Gëzimi është dyfish, sepse shënova dhe fitoi ekipi. Kemi zhvilluar ndeshje të mira dhe shpresoj të vazhdojmë kështu, që të ngjitemi sa më lart në klasifikim. Objektiv është vendi i shtatë”.
Për Cikalleshin largimi nga Bashakshehiri, ku mundësitë për aktivizim ishin zvogëluar, ishte vendimi i duhur. Forma që po tregon te skuadra e re e vërtetojnë këtë. “Isha shumë mirë te Bashakshehiri, por vitin e dytë gjërat morën mbrapsht. Kur erdhi Adebajori shpresa për aktivizim u venit ndaj vendosa të shkoj te Akhisari për të treguar se çfarë është i aftë të bëjë Sokoli në kampionatin turk”.
Futbolli turk, sipas Cikalleshit është specifik: nëse arrin të përshtatesh në vitin e parë, gjithçka më pas bëhet më e thjeshtë. “Kur erdha në fillim specialistët më thoshin që nëse do të mbijetosh në vitin e parë do ta kesh më të lehtë dhe kur i mendoj këto fjalë e kuptoj se kanë qenë të drejta”.
Një Cikallesh në superformë është një bonus i madh edhe për kombëtaren, që kërkon ta mbyllë në mënyrën sa më të mirë të mundshme fushatën eliminatore të Botërorit. “Uroj që ne të gjithë lojtarët e sulmit të vazhdojmë kështu, duke shënuar sa më shumë, që të jemi në formë sa më të mirë për takimin me Izraelin”.
Në kampionatin turk është momenti i Sokol Cikalleshit. Sulmuesi i kombëtares shqiptare ishte thjesht fantastik në sfidën mes Akhisar Belediye dhe Gaziantepsporit, teksa me 2 gola dhe 1 traversë që solli dhe autogolin që zhbllokoi shifrat, arriti të udhëhiqte skuadrën e tij drejt një suksesi të thellë me shifrat 6-0. Falë klasit të Cikalleshit, Akhisari siguroi edhe matematikisht mbijetesën, 4 javë përpara fundit të sezonit. Cikalleshi, i cili e nisi sfidën si titullar në minutën e 43-të u bë protagonist, duke goditur traversën me topin që shkoi në rrjetë më pas pas devijimit përfundimtar të Wallace.
Bomberi kavajas ishte thjesht i papërmbajtshëm në këtë sfidë dhe në minutën e 58-të, shënoi edhe golin e dytë të ndeshjes, pas një goditjeje me kokë. 3 minuta më pas Cikalleshi bëri gjithçka në mënyrë perfekte për ta çuar në 5 numrin e golave të tij sezonalë me Akhisarin dhe për të vulosur fitoren e ekipit të trajnerit Kafkas. Një gol shumë i bukur dhe me një dedikim special për partneren e tij Kornelian, e cila ishte e pranishme në tribunë ai i Sokol Cikalleshit. Në minutën e 76-të, Cikalleshi u zëvendësua për t’i lënë vendin suedezit Larsson. 2 nga 3 golat e tjerë të Akhisarit që regjistroi fitoren e 3-të radhazi dhe u ngjit në vendin e 10-të e në kuotën e 39 pikëve, u shënuan nga portugezi Vaz Te, ndërsa Larsson fiksoi shifrat përfundimtare në 6-0.

Exit mobile version