Basha për Ramën dhe Metën: Fund teatrit me grabitjen e shqiptarëve!

RAMA META NE KONFERENCE - Kryeministri Edi Rama dhe Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, pas nje konference te perbashket shtypi, ku kane komentuar ne lidhje me zgjedhjet lokale te 21 qershorit. /r/n/r/nRAMA AND META IN CONFERENCE - Prime Minister Edi Rama and Parliament Speaker Ilir Meta, during a press conference, where have commented for local elections on 21 June.

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar për takimin mes Edi Ramës dhe Ilir Metës, duke e cilësuar atë një demagogji dhe shfaqje teatrale për të çorientuar opinionin publik. Në një postim në rrjetin social Facebook, Basha shkruan se, dy bashkëudhëheqësit e koalicionit që e ka sjellë Shqipërinë në prag të katastrofës luajtën sot në publik një seri të re të telenovelës së tyre 4- vjeçare. Basha shprehet se reagimi qytetar, protesta e opozitës po bëhet, sepse në këtë situatë është arritur për shkak të drogës që e ka kthyer vendin në një shtet të falimentuar.
“Pasi dy javët e fundit miratuan së bashku një sërë projektesh që grabisin prona, pasuri publike dhe taksat e qytetarëve për llogari të klientëve dhe pasi u bë e qartë për të gjithë se, Shqipëria nën qeverisjen e tyre është shndërruar në një laborator gjigant droge, dy bashkëudhëheqësit e koalicionit që e ka sjellë Shqipërinë në prag të katastrofës luajtën sot në publik një seri të re të telenovelës së tyre 4-vjeçare”, shprehet Basha.
Më tej kryetari i PD shprehet se, bashkëudhëheqësit nuk duan ta dinë se, ne jemi në krizë për shkak të kriminelëve që Edi Rama solli me vetëdije në krye të vendit dhe vazhdon t’i mbajë aty me mbështetjen e Ilir Metës. “Nga qëndrimi i sotëm është e qartë se, ata janë të patrazuar dhe të pavetëdijshëm për gjendjen ku ndodhemi dhe arsyet pse kemi arritur këtu. Ata nuk duan ta dinë se ne jemi në krizë për shkak të kriminelëve që Edi Rama solli me vetëdije në krye të vendit dhe vazhdon t’i mbajë aty me mbështetjen e Ilir Metës.
Nuk duan ta kuptojnë se ne kemi arritur këtu për shkak të drogës që e ka kthyer Shqipërinë në një shtet të falimentuar, i cili nuk kontrollon dot territorin dhe ekonomia e të cilit sundohet nga droga dhe interesat e drogës.
Se jemi në këtë gjendje, për shkak të dështimit të qëllimshëm nga Edi Rama të reformës elektorale.
Se jemi në këtë gjendje, për shkak të shkatërrimit nga Edi Rama të konsensusit të 22 korrikut për Reformën në Drejtësi dhe miratimit të njëanshëm të ligjeve që e vënë drejtësinë në kontrollin e tij. Se jemi në këtë gjendje, për shkak të kriminelëve që po lirohen për ditë, nën presionin direkt të Edi Ramës, dhe që do të përdoren për ta mbajtur Edi Ramën në pushtet, duke kapur zgjedhjet.
Nga kjo situatë mund të dilet vetëm me një zgjidhje, e cila këput lidhjet e qeverisë me krimin, pastron Kuvendin dhe shtetin nga kriminelët, parandalon dhe lufton kultivimin e drogës dhe garanton organizimin e paanshëm të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme”, shkruan Basha në faqen e tij sociale.
Basha deklaron më tej se, Qeveria që kemi është e inkriminuar deri në rrënjë dhe duhet të shkulet me rrënjë. “Këto objektiva nuk mund të përmbushen nga qeveria dhe kryeministri që i shkaktoi në mënyrë të vetëdijshme problemet. Qeveria që kemi është e inkriminuar deri në rrënjë dhe duhet të shkulet me rrënjë, kryeministri e çdo ministër i saj duhet dhe do të largohet. Zgjidhja e vetme për krizën është qeveria teknike.
Çdo përpjekje për ta shmangur zgjidhjen nga qeveria teknike është vjedhje e kohës së shqiptarëve dhe shtim i kostove që gjendja ku jemi po u sjell atyre. Ndaj bashkëudhëheqësit e qeverisë duhet të lënë demagogjitë dhe shfaqjet teatrale për të çorientuar opinionin publik dhe duhet të pranojnë dialogun e vërtetë: dialogun për krijimin e qeverisë teknike dhe organizimin prej saj të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme”, përfundon Basha, duke i bashkëngjitur reagimit të tij sloganin #NgrihemiBashkë #ZgjedhjeTëLira #RepublikaeRe.

R.POLISI