Feyenoord ngec me Zwollen, PSV fiton dhe i afrohet

Feyenoordi i Roterdami barazoi 2-2 në fushën e Zwolles në javën e 30 të Eredivizies duke lëshuar më shumë terren ndaj Ajaksit në garën për titullin kampion. Tashmë diferenca mes skuadrës së Giovvani van Bronghorst dhe “harkëtarëve” është ngushtuar në vetëm një pikë, diferencë kjo e papërfillshme kur kanë mbetur edhe 6 javë deri në fund të sezonit.
Zwolle realizoi dy gola të njëpasnjëshëm brenda 13 minutave lojë. Mening përfitoi nga një dalje e gabuar e portierit për finalizimin që zhbllokoi takimin, ndërsa Van Polen i shërbyer nga Holla i çoi shifrat në 2-0.
Feyenoordi u zgjua në minutën e 26-të me Berghiues që shpërtheu nga e djathta drejt qendrës duke realizuar një gol të bukur prirët me portën. Në një rast të ngjashëm i njëjti futbollist ktheu baraspeshën në rezultat në minutën e 54-rt, por vetëm kaq, pasi Feyenoordi nuk mundi të shënonte një tjetër gol që do të mund t’i siguronte fitoren. PSV Eindhoveni shkatërroi 5-0 Willem II në “Philips Stadion” dhe e sheh kreun vetëm 5 pikë larg. Pas shumë përpjekjesh të dështuara, formacioni i Philip Cocu arriti të shënonte në shtesën e pjesës së parë me Isimat-Mirin.
Kaq mjaftoi që Eindhoveni të shpërthente me goleadë në fraksionin e dytë, teksa realizuan Van Ginkel dy herë, Pereiro dhe Guardado, për ta mbyllur po me Van Ginkel në minutën e 86.