Roma eliminohet nga kupa

AS Roma's head coach Luciano Spalletti, right, shakes hands with SS Lazio's head coach Simone Inzaghi, left, at the end of the Italian Cup second leg semifinal soccer match at Olimpico stadium in Rome, Italy, 04 April 2017. ANSA/ALESSANDRO DI MEO

Lazio dhe Thomas Strakosha presin biletën e parë për në finalen e Kupës së Italisë. Bardhekaltrit u mposhtën 3-2 në derbin e kthimit me Romën dhe me rezultat të përgjithshëm 3-4 kualifikohen për në sfidën e fundit të kompeticionit, ku do të përballen me fituesin e çiftit Juventus–Napoli. Skuadra e Simone Inzaghit i shuajti shpresat e verdhekuqve për një përmbysje të madhe që në pjesën e parë, kur Milinkoviç–Saviç fare pranë portës shtyu drejt rrjetës një top të kthyer nga portieri Alisson.
Vetëm 5 minuta zgjati ky avantazh i parë për Lazion, pasi El Sharaawy, përfitoi nga një shpërqendrim i mbrojtjes bardhekaltër për golin e 1-1. 10 minuta nga starti i pjesës së dytë, Ciro Immobile, i nisur nga pozicioni i rregullt që nga mesfusha, nuk gaboi përballë Alisson, për t’i dhënë goditjen përfundimtare Romës. Në të 66-ën Muhamed Salah me intuitën e tij ndoqi aksionin e El Sharaawy-t, që u ndal nga shtylla, për ta detyruar Strakoshën që ta nxirrte për herë të dytë topin nga rrjeta.
Në të 90-ën Strakosha nuk arrin të kontrollojë goditjen e Nainggolan, me Salah që ndjek aksionin dhe pasi shmang portierin shqiptar shënon të tretin të verdhekuqtë, por që nuk e shmangu eliminimin, pasi Romës i nevojiteshin edhe dy gola të tjerë për të siguruar finalen.