Jordi Alba dëshiron të luajë më shumë

Jordi Alba kërkon më shumë minuta në dispozicion në fushën e lojës. Në një intervistë të dhënë, 28-vjeçari i dërgon mesazhe të qarta Luis Enrique, për mungesën e aktivizimit si titullar. Që kur trajneri austurian ka kaluar në mbrojtjen me 3, spanjolli nuk luan aq sa dëshiron, fakt ky që ka irrituar jo pak lojtarin. Alba deklaron se, gjithmonë punon shumë dhe se është i aftë t’i përshtatet modulit të ri të lojës nga Enrique. Për momentin, mbrojtësi është grumbulluar me Spanjën për ndeshjen eliminatore të Botërorit me Izraelin dhe miqësore me Francën.