Lajpcigu mposhtet sërish

LEIPZIG, GERMANY - OCTOBER 23: Marvin Compper (L) of Leipzig battles for the ball with Fin Bartels of Bremen during the Bundesliga match between RB Leipzig and SV Werder Bremen at Red Bull Arena on October 23, 2016 in Leipzig, Germany. (Photo by Matthias Kern/Bongarts/Getty Images)

Lajpcigu ka pësuar humbjen e dytë radhazi në Bundesligë, ndërkohë që shkon në tre ndeshje pa fitore. Surpriza e këtij sezoni në kampionatin gjerman u mposht në transfertë përballë Verder Bremenit me rezultatin e pastër 3-0. Skuadra që në fazën e parë rivalizoi seriozisht me Bajernin për vendin e parë duket se e ka humbur tashmë shkëlqimin dhe ndjekësit kanë filluar t’i afrohen në renditje. 3 austriakë që i japin një goditje të fortë ambicieve të një pronari austriak në Bundesliga. Ishin golat e Junuzoviç, Grillitzch dhe Kainz që i dhuruan Werder Bremen fitoren 3-0 ndaj Leipzig në “Weser Stadion”, me Bajernin e Mynihut që tani me një fitore të dielën ndaj Gladbah mund ta çojë në 13 pikë distancën nga vendi i dytë. Vendasit kaluan në avantazh me goditjen e tyre të parë, me Junuzoviç që lëshoi një harkim të ëmbël me topin që përfundoi në rrjetë në minutën e 34.
Mesfushori shqiptar i Frajburgut, Amir Abrashi, u aktivizua në minutën e 37 të ndeshjes së barazuar në transfertë ndaj Augzburgut me rezultatin 1-1. Futbollisti i kombëtares shqiptare e filloi si zakonisht nga stoli edhe takimin e sotëm, por dëmtimi i Hofler bëri që trajneri ta aktivizonte që në pjesën e parë.
Ndërkohë në ndeshjet e tjera, Hofenhajmi mposhti Leverkusenin, Këlni fitoi ndaj Hertës së Berlinit dhe Volfsburgu triumfoi ndaj Darmshtadit.