Bajerni i përçarë

Bayern Munich's new Italian head coach Carlo Ancelotti (C) leads the first training of the German first division Bundesliga football club FC Bayern Munich, in Munich, southern Germany on July 11, 2016. / AFP PHOTO / GUENTER SCHIFFMANN

Bajerni i Mynihut ka humbur shkëlqimin në Bundesligë. Më shumë mbahet mend paraqitja e dobët e tyre, sesa rezultatet. Bavarezët janë mjaft të shqetësuar nga kjo dobësi, pasi në finalet e mëdha mund t’u kushtojë shumë. Por, cilat janë arsyet e këtyre ndeshjeve pa fantazi, pa ide, pa agresivitet? Mos vallë lojtarët e kanë humbur dëshirën për të fituar apo problemi është i brendshëm?
Duket se shkaku është kjo e fundit. Gazeta bavareze “Abendzeitung” zbulon se shkak i kësaj krize janë grupimet e brendshme të lojtarëve. Bajerni, i ndarë në klane? “Nuk është problemi i kualitetit, por i sakrificës”, tha Ançeloti duke kritikuar publikisht lojtarët e tij pas barazimit 1-1 kundër Shalkes. Jo rastësisht, trajneri italian akuzon lojtarët e tij për mungesë vullneti për të ndihmuar njëri-tjetrin.
Sipas burimeve të gazetës “AZ”, lojtarët e Bajernit kanë krijuar klane. Nga njëra anë kemi thirrjet e dy kapitenëve, Lahm dhe Nojer, për rimëkëmbje dhe, nga ana tjetër, disa lojtarë si Vidal, Riberi dhe Kosta, të cilët nuk i marrin seriozisht sinjalet e kapitenëve. Vetë qendërmbrojtësi Mats Humels flet për mungesë të balancave dhe sqaron në mënyrë diplomatike ekzistencën e mendimeve ndryshe në ekip.
“Natyrisht që unë e di pse nuk kemi balanca, por jam i rezervuar për ta thënë në media”, tha Humels, i cili e bazon deklaratën e tij në duelin kundër Shalkes. Nëse analizojmë me kujdes këtë ndeshje, vihet re që disa lojtarë nuk shkojnë mirë me njëri-tjetrin. Kjo rëndon edhe në qëndrimet e Robenit, i cili protestoi ndaj zëvendësimit të trajnerit.
Robert Lewandowski është viktimë e stilit të lojës që Ançeloti po aplikon te Bayerni i Mynihut.
Ky është mendimi i Bernd Schusterit, ish-trajnerit të Realit të Madridit dhe Malagas në kampionatin spanjoll, i cili bën edhe dallimin mes teknikut italian dhe Pep Guradiolës në mënyrën se si luajnë bavarezët. Sipas 57-vjeçarit, i cili ka qenë pjesë e kombëtares gjermane në vitet 1979-1984, me Pep kampionët e Bundesligës luanin më shumë si ekip dhe nuk predominonin individët e veçantë, por gjërat kanë ndryshuar me ardhjen e Ançelotin.
“Carlo lejon çdo futbollist të bëjë atë që dëshiron, por kjo sjellje nuk e ndihmon lojën në grup. Bien në sy elementë të veçantë si Robben, Ribery apo Dauglas Costa. Për mendimin tim, Bayerni po has më shumë vështirësi krahasuar me periudhën e Guardiolës. Nuk krijojnë rrezik, ndërsa Lewandowski ka më pak mundësi para portës. Tani duhet të bëjnë mrekullira për të shënuar”, u shpreh Shuster.
Në fakt statistikat tregojnë një lloj rënieje të efikasitetit të Lewandowskit para portës. Gjatë këtij sezoni, sulmuesi polak ka shënuar 15 gola në 20 ndeshje dhe duket e vështirë të arrijë shifrën e 30 finalizimeve të sezonit të kaluar. Sshhuster në vijim të analizës së tij për lojën e Bayernit vlerësoi mbi të gjitha cilësitë e Thiago Alccantarës. “Ai është i jashtëzakonshëm në kontrollin dhe përdorimin e topit, e lexon mirë lojën dhe mund të luajë në qendër apo disi më i avancuar. Mund t’i tregojë pikat e tij të forta edhe në hapësira të ngushta”, tha Shuster.